Met deze evolutie, welke bezig is zich thans te voltrekken, zal: men niet alleen hebben rekening te houden, zij zal door den technischen dienst van een militair luchtvaartbedrijf welke zijne taak goed begrijpt op den voet gevolgd dienen te worden. Reeds met het dagelijks in gebruik zijnd materieel zal op zijn personeel de verplichting rusten de mogelijkheid van vele nieuwe militaire eischen te beoordeelen. Deze dienst zal echter ook met het oog op de toekomst, in verband met nieuw aan te schaffen materieel, een wakend oog dienen te houden op wat overal op militair vlieggebied rondom ons gebeurt. Elk nieuw uitgeko men vliegtuig voor militair gebruik, elke nieuwe motor zal zijne belangstelling moeten hebben, van elk nieuw materiaal zal de beproeving en benutting nagegaan dienen te worden, elke nieuwe constructiewijze zal aan voor- en nadeelen voor de eigen omstan digheden dienen te worden getoetst. En hoe allerwegen met in spanning der uiterste krachten aan den vooruitgang van de lucht vaart wordt gewerkt moge worden beoordeeld door hem die slechts gedurende eenige maanden de internationale vaktijdschriften wil volgen en nagaan wat al nieuws op dit gebied in een luttel tijds verloop door de geheele wereld wordt voortgebracht. Een lucht vaarttechnicus die de vakliteratuur verwaarloost zal binnen korten tijd verder achter zijn dan de plattelandsdokter die na vele jaren zijrr standaardmedicijn van groene poeder heeft gewijzigd in aspirine. Worden om deze redenen aan het leidend technisch personeel hooge eischen gesteld, ook het mindere personeel moet van meer dan middelmatig gehalte zijn. Elk onderdeel van het vak is tot een hoogen graad van specialisatie opgevoerd. Hierdoor slechts kan men bereiken dat de werkman niet alleen vertrouwd raakt met het materiaal van bijzondere kwaliteit hetwelk hij te ver werken krijgt, doch bovendien zijn werkstukken aflevert met de groote nauwkeurigheid welke het luchtvaartwezen vergt. Waar de prestaties van militaire vliegtuigen van predomineerend belang zijn, het karakter van het ontwerp vormen, en de goede presta ties naast den aërodynamisch juisten opzet ten zeerste afhankelijk zijn van lichtheid van constructie, is het begrijpelijk dat elk onderdel nauwkeurig wordt geconstrueerd opdat geen overbodig materiaal mee de lucht in behoeft te worden genomen. Dit brengt echter met zich dat voor een voldoende sterkte een volgens tee- kening geheel juist onderdeel zal moeten worden afgeleverd. Hierbij komt nog dat het vliegtuig een technisch product is het welk niet alleen aan veelvuldige trilling door de werking van den motor onderhevig is, doch een militair vliegtuig bovendien door de vereischte maniabiliteit en groote manoeuvreervaardigheid aan plotselinge sterke versnellingen kan onderworpen zijn, terwijl bij de landing of bij het schieten het mechanisme aan zware schokken is blootgesteld. Ook bij slecht weer komt het meerma len voor dat beduidend variëerende krachten gedurende langeren. tijd achtereen op het vliegtuig worden uitgeoefend. 468

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 88