Tenslotte nog kan het oogenblikkelijk reageerenvan hettoestel op de stuurorganen, niet alleen voor eiken vlieger, doch voor den militairen vlieger in het bijzonder, een kwestie van leven en dood be- teekenen. Geen wonder dan ook dat alle spelingen tot een minimum zijn gereduceerd en een nauwkeurige passing van alle onderdeden op elkaar uitermate noodzakelijk is, waardoor gewerkt moet worden met zeer kleine toleransen. De eisch van onderlinge verwissel baarheid van nagenoeg alle onderdeden van het vliegtuig brengt dit nog bovendien mede. Moet alzoo de werkman van bijzondere kwaliteit zijn, ook de vliegtuigmaker-werkmeester moet boven het gemiddelde peil der gewone bedrijven staan. Betrouwbaarheid der afgeleverde werk stukken is in het vliegbedrijf onmisbaar. Alhoewel alle producten der fabriek de controle passeeren alvorens ze als bekwaam of naar het vliegtuig öf naar het magazijn worden afgeleverd, is bij de af gewerkte onderdeden ondanks een controleeren na elke bewerking, de degelijkheid van de bewerking zelve dikwijls niet meer na te gaan, zoodat een wissel moet worden getrokken op de controle van den werkman tijdens de fabrikatie. Bovendien, waar de werkman fijn werk moet afleveren en de werkweester dezen leiding dient te geven door het den man zoo noodig voor te doen, is het begrijpelijk dat ook de werkmeester, behalve over de geschikt heid tot het leiden van zijn werkplaats, over een uitmuntende werkmanschap moet beschikken. De zorg voor minutieus werk welke het geheele vliegbedrijf kenmerkt valt eveneens in niet geringe mate terug op het motor- monteurs- en vliegtuigmonteurs-personeel. Waar de luchtvaart motoren gebruikt welke nauwelijks één kilogram per paardekracht wegen, welker assen hooge rotatiesnelheden bereiken, waarbij een kleine onnauwkeurigheid in de aflevering van motor of vlieg tuig de vernieling van de machine en het verlies van menschen- levens kan veroorzaken, behoeft het geen betoog dat groote nauwgezetheid en betrouwbaarheid allereerst van dit personeel worden verwacht. Het geheimhouden van een gemaakte fout, het vermelden van een niet gedane werkzaamheid alsof deze wel gedaan is, het vergeten van een kleinigheid kan de ernstigste gevolgen na zich slepen. Ook hier weer is uitgezocht personeel noodig zoowel voor hoofdmonteurs als voor ondergeschikten. Tenslotte, aangezien controle op alles ten eenenmale onmoge lijk is, moet zelfs op de helpers in vele gevallen kunnen worden gerekend, daar een achtergelaten stuk gereedschap het breken van een motoronderdeel of het klemloopen van een stuurorgaan kan veroorzaken, defecten welke v.n.l. in onze Indische terreinen veelal minstens tot ernstige beschadiging van het vliegtuig bij een noodlanding leiden. Dat de werkzaamheden in een luchtvaartfabriek welke zich slechts bezig houdt met reparatie van vliegtuigen en motoren reeds van groote verscheidenheid zijn moge blijken uit de 469

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 89