In den loop van 1911 had de 2e Luit. der Art. Leendertz zich te Gilze-Rijen bij de aidaar opgerichte viiegschool als leerling laten inschrijven, doch moest wegens vertrek naar Indië zijn opleiding einde 1911 afbreken. Ook Lt. van Wijk voltooide zijn opleiding niet en vertrok eveneens eind 1911 naar Indië Inmiddels was men ook in Holland na de geslaagde Europeesche rondvlucht van 1911 het militaire belang van de luchtvaart gaan inzien en werd besloten tijdens de groote manoeuvres in Sept. 1911 in de Betuwe, voor het eerst vliegeniers te laten deelnemen, waartoe met een 4-tal burger-vliegeniers een contract werd af gesloten. Nabij 's Hertogenbosch werd een landingsterrein in orde ge maakt bij de zgn. Pettelaer. Op het laatste moment, nadat bekend was geworden, dat Lt. t. P zijn brevet had behaald, stelde de M. v K., dank zij de be moeienissen van het toenmalig Hoofd van de Afdeeling Militaire Zaken, die zich steeds persoonlijk ten zeerste voor de vliegerij had geïnteresseerd, dezen in staat met een aan de firma De Brouckère behoorend toestel aan de manoeuvre's deel te nemen. Den llden Sept. vertrok Lt. t. P. met een 50 P. K. De Brouckère tweedekker (zie foto) van Genck naar De Pettelaer, welken af stand van 80 K. M. in ongeveer H/2 uur werd afgelegd en waarbij een maximum hoogte van wel 400 M. werd bereikt. Direct na afloop van de manoeuvres werden op voordracht van Minister Colijn 3 van de 5 aviateurs waarbij Lt. t. P. tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Daar thans wel niemand meer aan de groote toekomst van het vliegtuig voor militaire doeleinden twijfelde, besloot Z. E. de M. v. K. den grondslag te leggen voor de oprichting van een vliegdienst ten behoeve van het N. I Leger. Lt. t. P., wiens verlof was afgeloopen werd opgedragen de voornaamste buitenlandsche fabrieken en vliegvelden te bezichti gen en zijn vliegervaring te vergrooten, waartoe hij 0 a. voor eenige maanden bij het semi-militaire vliegkamp van Deperdus- sin te Reims werd gedetacheerd. Na indiening van zijn rapport medio 1912 besloot de M. v. K. tot aanschaffing van een 3-tal toestellen, waarvoor de keuze viel op 2 tweedekkers type Farman en 1 ééndekker Deperdussin en waarvan de levering werd gegund aan de firma De Brouckère, die de licentie van beide fabrieken bezat. Voor rekening en risico van de fabriek zou bovendien een 3-tal Indische officieren tot bestuurder worden opgeleid. Voor het volgen van dien cursus werden achtereenvolgens aangewezen de met verlof in Nederland vertoevende le Lt. der Inf. Van Ardenne, die echter om physieke redenen eenige maanden later het leger verliet, Ockerse en Spandaw en de Kapitein Darlang. 392

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 8