volgende opsomming der noodzakelijke ambachtsliedenvlieg tuigmonteur, timmerman, bekleeder (handwerk- of machinewerk),. schilder (handwerk of spuitwerk), schroevenmaker, machinaal houtbewerker, houtafschrijver, gereedschapmaker, machinaal me taalbewerker, bankwerker, koperslager, lasscher, smid, metaal afschrijver, motormonteur, electricien, instrumentmaker, controleur. Hoever in de praktijk de specialisatie echter gaat kan men concludeeren uit het feit dat b. v. alleen de motormonteurs nog weer zijn onderverdeeld in werklieden speciaal belast met: demonteeren, schoonmaken, controleeren, lagers pasmaken, cylin ders afwerken, carburator afstellen, anker wikkelen, magneet herstellen, monteeren en proefdraaien, waarbij voor het lagers pasmaken, cylinders afwerken en het monteeren nog voor elk motortype afzonderlijk bepaalde werklieden zijn aangewezen. Het personeel. Dat menigmaal moeilijkheden worden ondervonden bij de voorziening in het voor een dergelijk bedrijf benoodigde perso neel laat zich begrijpen, vooral waar hier te lande geen lucht vaartindustrie wordt aangetroffen. Niettemin zijn vele van deze moeilijkheden te voorkomen door tijdig voor elke specialisatie eenige reserves op te leiden. Elke opleiding echter gaat, zooals. vanzelf spreekt, ten koste van het bedrijf, doch een en ander is gebleken hier noodzakelijk te zijn. Het grootste gedeelte der werklieden bestaat uit inlandsche krachten en, door de specialisatie, zijn hiermede aardige resul taten bereikt. Ze kunnen worden onderscheiden in gediplomeer den der ambachtscholen of ambachtsleergangen, ongediplomeer- den welke een vak kennen en in door de fabriek opgeleide werklieden. Zij zijn niet in vasten dienst doch worden °uit de open arbeidsmarkt gerecruteerd. Over het algemeen kan voor deze groep niet worden geklaagd over ernstig personeelsgebrek. Enkele malen is het in drukke tijden voorgekomen dat er belangrijk meer vraag dan aanbod was doch gewoonlijk zijn de benoodigde krachten wel te verkrijgen. Dat weieens onaangenaamheden 'zijn ondervonden bij de opening van nieuwe bedrijven hier te lande, zelfs landsbedrijven, waar de bij de L. A. gewerkt hebbende ambachtslieden gaarne werden aangenomen op hoogere salaris sen dan hier het geval kon zijn, laat zich verstaan. Onder de hier te lande aangenomen werklieden bevinden zich eve neens verscheidene Europeesche jongelieden welke langs dezen weg trachten vliegtuigmaker of monteur te worden. Zoodra blijkt dat zij inderdaad eenig uitzicht bieden op het behalen van de hoogere rangen in deze betrekkingen worden zij in de gelegenheid ge steld eventueel in andere afdeelingen dan waar ze eerst werk zaam waren zich te bekwamen om aan de examens voor die be trekkingen te kunnen deelnemen. Zij worden betaald naar het werk dat door hen gepresteerd wordt. 470

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 90