Een ongeveer parallel met deze loopende categorie vormt die der volontairs welke op een zeer gering salaris in dienst treden doch bij goed gedrag en geschiktheid vlugger van de eene af- deeling naar de andere kunnen overgaan zoodat zij gewoonlijk reeds na één a twee jaren tot de examens als boven bedoeld kunnen worden toegelaten. Een derde groep bibit voor vliegtuigmakers en monteurs wordt gevonden in bij de L. A. gedetacheerde militairen. Bij den vlieg- dienst n. 1. kunnen en zulks in tegenstelling met den technischen dienst alleen militaire monteurs worden toegelaten. Tot voor kort waren de resultaten van deze opleidingen geenszins gun stig te noemen. De vakkennis van velen was zeer gering terwijl ook de aanleg en de karaktereigenschappen zoowel als de ont wikkeling van verschillende candidaten veel te wenschen over lieten. Herhaaldelijk moesten dan ook militaire monteurs of leer ling-monteurs worden ontslagen dan wel naar den troep worden teruggezonden. Thans, nu onder de jongere Europeesche mili tairen een grooter quantum met voldoende vakopleiding wordt aangetroffen en ook het gehalte wat schijnt te zijn vooruitgegaan heeft men de eischen hooger kunnen stellen (uitmuntend gedrag en grondige vakkennis als bankwerker) waardoor de opleiding dezer groep zich momenteel gunstiger laat aanzien dan voorheen. Eenige meerdere bibit zou voor de militaire monteurs o. a. kunnen worden verkregen door een gedeelte der inlandsche helpers der vliegtuigafdeelingen te vervangen door europeesche militairen. De goede elementen worden dan spoedig onderkend en zouden eventueel eenige vakkennis kunnen opdoen gedurende hun hel- perstijd, terwijl ook, zonder op den huidigen helper, waarmede geen slechte resultaten zijn bereikt, af te dingen, de waarde van het escadrille te velde zeker zou worden verhoogd. Door verschillende oorzaken is in den loop der tijden een tekort aan vliegtuigmakers en monteurs ontstaan zoodat zoowel bij den Technischen Dienst als bij den Vliegdienst de toch al niet ruim voorziene formatie nog gapingen vertoont. Voornamelijk moet dit worden toegeschreven aan een achter de behoefte aan- loopen waardoor men de noodige aanvulling door opleiding trachtte te verkrijgen op het moment dat het tekort reeds ont staan was, zoodat men thans nog eenige jaren ten achter is. Aanvulling uit de arbeidsmarkt n. 1. van monteurs of vlieg tuigmakers komt wel voor doch is tot op heden tot zeldzame gevallen beperkt gebleven. Het ergste tekort doet zich voor bij den vliegdienst aangezien aldaar uit den aard der zaak alleen militaire monteurs kunnen worden geplaatst. Eerst sedert kort n. 1. is daar de formatie op peil gebracht (welke uitbreiding om bezuinigingsredenen langen tijd op zich had laten wachten) evenwel zonder dat over de reserves voor aanvulling kon worden beschikt. Een hinderpaal vormt bovendien de medetelling van met Europeesch verlof vertrokkenen in de sterkte van het korps. 471

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 91