geweermakerij, verlichtingspark, enz. het karakter van een Lucht vaart Constructie Winkel zou kunnen aannemen. Door den oudsten ingenieur Hoofd der Technische Diensten te maken en de hoofden der onderafdeelingen der L. C. W. evenals de G T.O. aan dezen verantwoordelijk te stellen, zouden alle technische bedrijven der L. A. in één hand worden vereenigd en daar door ook het commando worden vereenvoudigd doordat de Commandant der L. A. dan voor alle technische diensten slechts één persoon als algemeen verantwoordelijk hoofd onder zich zou hebben. Deze gedachtengang van vereeniging van bij elkaar behoorende technische bedrijven in één hand zal toch ook wel bij de vorming van andere instellingen zoo als het Departement van Gouvernements Bedrijven met haar heterogene technische onderafdeelingen, hebben voorgezeten. Het bestaan van een Technisch Bureau der Artillerie op het Departement van Oorlog is een voldoende aanwijzing in denzelfden geest, terwijl ook de plannen om een technisch hoofd der gezamelijke Artillerie-inrichtingen in het leven te roepen, welke meermalen zijn te berde gebracht, op dezelfde grondgedachte moeten berusten. Als vanzelfsprekend behooren de G. T. O. vliegend te zijn. Zij toch moeten de groepen overal kunnen volgen en, zoowel om geen plaats in de escadrille in te nemen, als wel om voldoende bewegingsvrijheid te behouden bij oplossing van de groep, zich zelfstandig kunnen verplaatsen. Als laatste reserve moeten zij als strijdkracht kunnen optreden. Doch ook voor het technisch fabriekspersoneel is het nood zakelijk tenminste een gedeelte vliegend te houden. Vele voor komende technische moeilijkheden toch worden beter opgelost wanneer de technicus persoonlijk terzake kundig is en niet behoeft af te gaan op het oordeel van een vliegend niet-techni- cus. Uit den aard der zaak verdient het aanbeveling de lucht- vaartkundigen hiervoor in aanmerking te brengen en volgens de hierboven ontwikkelde denkbeelden zou dit een natuurlijke con sequentie van het systeem zijn. Niettemin zal het zelfs bij ontstentenis van deze alleszins gewenscht zijn een der andere technici hiervoor speciaal te doen opleiden, een systeem hetwelk de Rijksstudiedienst reeds tot tweemalen toe huldigde en waar over men aldaar thans zeer zeker tevreden is. De huidige toestand waarbij de Magazijnsdienst als een afzon derlijk geheel rechtstreeks onder het L. A. commando staat kan, van technisch standpunt bekeken, niet worden toege juicht. De magazijnen bestaan teneinde de regelmatige functioneeringe van den Vliegdienst te waarborgen. Om echter van deze regelmatige functioneering van den Vliegdienst verzekerd te zijn is het noodig de technische bedrijven, verreweg de grootste afnemers der magazijnen, met zoo min mogelijk stagnatie te laten werken d. w. z. de werkzaamheden in de magazijnen, op dit doel te oriënteeren. De Magazijnsdienst in zijn tegenwoordigen 473

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 93