staat vormt een kennelijk administratieven dienst. Zoolang nu het magazijn een tweeledige doelstelling heeft n. 1. van Oorlogsmagazijn en van Verbruiksmagazijn zal deze instelling zich moeten richten naar de meest voorkomende verstrek kingen, dus niet naar haar bestemming als Magazijn van Oorlog doch naar haar bestemming als Verbruiksmagazijn ten behoeve der technische diensten, zoodat het met haar thans voornaamste taak meer een technischen dan een administratieven dienst zou moeien vormen. En als zoodanig behoort het een onderdeel te zijn van de gezamenlijke technische bedrijven en daarom in het bovenstaand plan ingepast, van den Luchtvaart Constructie Win kel, zooals het magazijn van den A. C. W. een onderdeel van die inrichting is. Resumeerende komt men volgens bovenstaanden gedachtengang tot de hier volgende indeeling van het technisch personeel: De materieelvoorziening. De wijze waarop thans in het algemeen in het materieel en in het bijzonder in het vliegtuigmaterieel bij de Luchtvaart-Afdeeling wordt voorzien is geenszins ideaal. De hoofdoorzaak hiervan schuilt in het feit dat de invloed van de L. A. zelve op alle aankoopen te gering is. Door de betrekkelijk geïsoleerde ligging van Ned.-Indië t. o. v. de landen met groote vliegtuigindustrieën is de voorziening van de L. A. dubbel moeilijk. Zelden dat vlie gers of technici persoonlijk met de fabrieken dan wel met de gebruikers van bepaalde vliegtuigen in contact kunnen komen. Het gevolg is dat thans bij de keuze van nieuwe aankoopen moet worden afgegaan op papieren gegevens en dat hoogstens beschikt wordt over een enkelen vlieger of technicus welke de uitgezochte typen van nabij kent, deze bevlogen heeft ofwel gelegenheid heeft gehad de vliegtuigen op hunne waarde voor oorlogsdoelein den te beoordeelen. Dat in principe hier de keuze wordt gedaan is onafwijsbaar. Echter blijft er dan slechts één middel over om niet voor onaan gename verrassingen te komen te staan en dat is het uitzenden van een commissie, welke de gegevens waarop de keuze hier is gedaan, toetst aan de werkelijkheid alvorens tot een definitieven aankoop wordt besloten. Als vanzelfsprekend zal onmogelijk kun nen worden volstaan met het hier reeds vestigen van de keuze op één bepaald type, doch zal bij wijze van spreken een voor dracht van drie a vier typen, welke in bepaalde volgorde in aanmerking zouden kunnen komen, aan de commissie moeten worden meegegeven. Deze commissie behoort te bestaan uit twee ervaren en voor dit werk geschikte officieren van het vliegend personeel (vliegenier of waarnemer) benevens een ervaren en daarvoor geschikten technicus. Het vrij dikwijls toegepaste systeem van gebruikmaking 474

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 94