van minder geschikte krachten welke toevalligerwijze ter plaatse verkeeren, behoort in dezen geheel te worden verlaten. Al naar gelang van den betreffenden aankoop zal de samenstelling der commissie met zorg worden uitgekozen waarbij, zoo geschikte krachten aanwezig zijn, zooveel mogelijk gebruik kan worden gemaakt van vliegeniers tevens waarnemers dan wel van technici tevens vliegenier. Voor een goed oordeel echter zal, ondanks gecombineerde functies, de commissie toch ten allen tijde uit drie leden moeten bestaan. Is de keuze der vliegtuigen eenmaal bepaald, waarbij de commissie voor de eindbeslissing welke hier te lande wordt genomen, van advies dient, dan kan deze commissie haar taak als geëindigd beschouwen. In het algemeen toch zal niet uit voorraad worden kunnen aangekocht en zelfs is dit niet aanbeve'ènswaardig, aangezien controle op de afwerking van een gereed vliegtuig uitermate moeilijk zoo niet onmogelijk is. Gezien de opgedane ervaring verdient het geen aanbeveling de controle op de aflevering aan anderen over te laten dan aan personeel van de Indische L. A., hetwelk met de afgeleverde vliegtuigen terug keert. Voor deze afleveringscontröle zal noodig zijn een technicus met een of twee hulpcontroleurs al naar gelang, van de snelheid van aflevering, benevens een vliegenier voor de afnameproeven. Zoowel de commissie voor de keuze van het vliegtuigtype als de commissie voor de afleveringscontröle zal zich kunnen ver staan met den Rijks Studie-dienst, ten einde van dezen dienst zoo noodig hulp te erlangen. Niettemin dient deze hulp tot ad vies beperkt te worden en blijft de commissie verantwoordelijk voor de genomen beslissingen. Voor de aflevering der motoren c q. der uitrusting van de vliegtuigen, wanneer deze niet door de vliegtuigfabriek worden bijgeleverd, dient de controle op gelijke wijze te worden gere geld als boven aangegeven. Onnoodig te vermelden dat ook bij gescheiden leveringen de beproevingen van het vliegtuig met de complete oorlogsuitrusting, als door de L.A. voorgeschreven, worden gehouden en niet met een plaatsvervangende belasting of uitrusting. Alleen op deze wijze zullen direct bruikbare oor logsvliegtuigen in Indië kunnen worden aangevoerd. Behalve met de voorzieningen in nieuwe vliegtuigen en mo toren worden, volgens de thans gebruikelijke methoden, ook met de voorzieningen in de dagelijksche behoeften herhaaldelijk moeilijkheden ondervonden. Indië toch kent geen luchtvaart-in dustrie noch op luchtvaartgebied gespecialiseerde firma's. Grond stoffen en artikelen voor het luchtvaartbedrijf moeten nagenoeg alle geïmporteerd worden na bestelling. Na elke bestelling ver- loopen maanden vóór de aflevering. De luchtvaart is een bedrijf vol verrassingen zoodat zelfs de meest voorzienende geest kan komen te staan voor onver- 475-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 95