wacht benoodigde materialen of artikelen welke niet in voorraad zijn. Er ontstaat stagnatie van eenige maanden in het bedrijf. Nu gaan praktisch alle der hier te lande gedane bestellingen voor geïmpor teerde artikelen over den I. C. A., welke de levering als regel gunt aan den laagsten inschrijver. Deze laagste inschrijver is zeer dikwijls niet de beste leverancier gebleken. Herhaaldelijk komt het voor dat artikelen ver over tijd binnen komen. Doch hoe groot is de stagnatie in het bedrijf wanneer de artikelen bij aankomst in Indië nog worden afgekeurd Dan begint de lijdensweg opnieuw. Het gevolg is dat meerma llen, om ten minste het bedrijf gaande te houden, goederen worden goedgekeurd, welke niet ten volle aan alle gestelde eischen beantwoorden, doch wel bruikbaar zijn en daarom worden aange nomen, omdat ze in een ernstige behoefte voorzien. Het natuur lijk gevolg ervan is dat ondanks de beste werkmanschap minder gunstige resultaten in het vliegbedrijf worden bereikt. Ook voor deze leveringen zal het op den duur onherroepelijk noodzakelijk blijken de contröle vóór verzending naar Indië te doen plaats hebben. Hierdoor alleen kan een stagnatie van maanden, een de hand lichten met keuringen, om het bedrijf gaande te houden, worden voorkomen. Waar het grootste gedeelte der leveringen ten behoeve van de L. A. uit Europa komt zal er om bovengenoemde redenen toe moeten worden overgegaan een permanenten vertegenwoordiger der Luchtvaart-Afdeeling aan het Departement van koloniën te plaatsen. Deze vertegenwoordiger zou niet alleen de boven aange geven diensten kunnen bewijzen n. 1. hulp verleenen aan c. q. lid zijn van zoowel de keuze-commissie als van de controle commissie, doch bovendien als intermediair dienen voor perso- neelsaanwerving, het verstrekken van inlichtingen over luchtvaart- materieel en het gebruik daarvan, over gangbare meeningen in Nederland en het nabijgelegen buitenland, enz. in één woord zou deze vertegenwoordiger de vooruitgeschoven post der Luchtvaart- Afdeeling kunnen vormen. Om het contact met de behoeften van de L. A. echter niet te verliezen zou deze vertegenwoordiger om de drie a vier jaar uiterlijk dienen te worden vervangen. Voor een organisatie van zoo sterk veranderend karakter als de L. A. is een langere afwezigheid minder gewenscht, terwijl een der gelijk tijdvak voor een nieuwen vertegenwoordiger noodig zal zijn om met succes eenige jaren diensten te kunnen bewijzen, nadat hij zich zal hebben ingewerkt. Deze vertegenwoordiger zou eventueel bij een der op het D. v. K. bestaande bureaux kunnen worden ingedeeld. Een materieelvoorziening volgens bovenstaande lijnen zal, behalve een betere waarborg voor goede leveringen, nog bovendien het voordeel bieden dat de L. A. sneller over de benoodigde artikelen beschikt, zoodat op den duur de minimum voorraden in de magazijnen zullen kunnen worden verminderd. 476

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 96