Van deze leerlingen behaalde alleen Lt. Ockerse het brevet zooals bekend verloor Lt. Spandaw het leven bij een vliegon geval te Soesterberg in het voorjaar 1913, terwijl de opleiding van Kap. Darlang eindigde met een ernstig vliegongeval te Genck in Dec. 1912. Januari 1913 vertrok Lt. t. P. naar Indië, met zich voerende de 2-persoons-Deperdussin, welke nooit gevlogen heeft althans in Indië terwijl de 2 tweedekkers eenige weken later zouden volgen, doch Indië nooit bereikten. In Indië aangekomen, bleek al heel spoedig, dat het Leger bestuur zeer sceptisch stond tegenover het door het Dep. van Kol. opgedrongen vliegvraagstuk. Dit werd nog verhoogd door het binnenkomen van allerlei ongevraagde raadgevingen, waarin twijfel werd uitgesproken over de duurzaamheid van houtcon structies in verband met het tropische klimaat en omtrent de ge schiktheid van de Indische atmosfeer, welke laatste twijfel be rustte op de over het algemeen povere resultaten van de enkele h.t. 1. demonstreerende rondreizende burger-vliegeniers. Hoe het ook zij, men scheen niet genegen veel geld in proef nemingen te willen steken. Wel werd een commissie benoemd, bestaande uit den Majoor van den Generalen Staf Schutstal van Woudenberg, den Kapitein der Genie Van der Burg en Lt. t. Poorten, welke commissie op dracht kreeg vliegterreinen in de nabijheid van Batavia te ver kennen. Eenige terreinen werden verkend en geschikt bevonden; van het terrein, dat met de minste kosten zou zijn in te richten, nl. het 11 jaar later voor de aankomst van Van der Hoop in derhaast ingerichte vliegterrein Tjililitan, werden zelfs gedetail leerde metingen en ramingen verrichtvoorts werden daar gedu rende enkele maanden metereologische waarnemingen gedaan. Het wantrouwen bleef bestaan en toen eenige bij de geweer- makersschool te Mr. Corneüs aan elkander gelijmde djati-blokjes na blootstelling aan allerlei temperatuurs- en klimaatsinvloeden tenslotte loslieten, besloot de Regeering den M.v. K. te verzoeken de twee tweedekkers voorloopig aan te houden, hetgeen ge beurde. De firma De Brouckère, van een en ander op de hoogte gebracht, bood direct aan de inwendige houtconstructie van de vleugels te vervangen door een metalen, welk aanbod werd aangenomen. Te dien einde werd ook de Deperdussin-ééndekker ingepakt en na jaar 1913 naar Holland teruggezonden. Het gereedkomen van den ombouw der 3 toestellen viel onge veer samen met het uitbreken van den grooten oorlog, zoodat zooals boven vermeld geen uitzending meer plaats had. Naarmate de berichten van den oorlog binnenkwamen, voelde men meer en meer het gemis aan vliegtuigen h.t. 1. Zoo werd op een gerucht, dat zich ergens bij Soerabaja nog een opgelegd 393

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 9