608 vraagstukken op te lossen. Anderzijds laat men zich te veel beïnvloeden door zekere ideeën, die gemakkelijk in het oog vallen en waaraan een belangrijk heid wordt toegekend die ze niet verdienen, als men ze onderwerpt aan een meer critisch en diepgaand onderzoek. „Onze doctrine van het infanterie-ge- vecht moet in overeenstemming zijn met onze mogelijkheden, met ons terrein, met onze middelen, in één woord, het moet speciaal onze doctrine zijn". Schr. ontwikkelt zijne ideeën verder in „A. Het bataljon en het regiment", en zal zijn artikel in een volgend nummer beëindigen met beschouwingen over de compagnie en de sectie. Bulletin beige des sciences millitaires. No. 2, Februari 1929. ,,L' offen sive. Progression au contact d'une division chargée (tune attaque de flanc". Kolonel Hans. Voor het optreden der divisie tegen een vijandelijke flank onderscheidt schr. drie gevallen, nl. 1. de tegenstander is niet voldoende tijdig verwittigd van de beweging op zijn flank en heeft dus niet de gelegenheid gehad tot tegenmaatregelen. Hij heeft echter niet de fout gemaakt zijn flank geheel ontbloot te laten, heeft er dus alleen een gevechtsbeveiliging; 2. de tegenstander heeft maatregelen kunnen nemen om den aanval op zijn flank af te weren maar heeft niet de gewenschte middelen beschikbaar om een goed verdedigingsplan tot uitvoering te brengen, hetzij dat de noodige tijd hem ontbrak, hetzij dat hij daartoe niet het voornemen had; 3. de tegenstander heeft den tijd gehad om tegen den aanval op zijn flank alle noodige maatregelen te nemen; hij heeft onze overvleugelingspoging verijdeld, hij stelt ons een sterk ingericht front tegenover. Schr. geeft eenige algemeene regels, die trouwens altijd toepassing vinden en neemt daarna in beschouwing den aanval op de achtereenvolgens gebo den weerstanden, waarbij besproken worden de middelen waarover de vijand beschikt, de middelen der aanvallende divisie en de wijze waarop op de meest economische manier het doel kan worden bereikt. Mechaniseering. All. Schweïzerische Mil. Zeitung No. 2, Februari 1929. „Das Erbeder Schlachten-Kavatlerie"lste Luitenant M. Ruschmann. „Was het op den 9den Augustus 378 de cavalerie die den vij. weerstand brak, (overwinning der Gothen bij Adrianopel, waarna de cav. de „koningin van het slagveld" werd genoemd), op 9 Augustus 1918 is die rol toegevallen aan de vechtwagens (groote geallieerde tankaanval op de D. stellingen op het W.-front). In hen waren beweeglijkheid en massa der cav. vereenigd terwijl ze tegen de vij. wapenwerking beter bestand waren dan de ruiterij van alle tijden". Schr. geeft een historisch over zicht van het ontstaan van den vechtwagen en geeft de juistheid toe van de waarschuwingen om de tegenwoordige tank niet te overschatten. Toch heeft hij groote verwachtingen van de ontwikkeling van dit wapen, dat voor een zeer voornaam deel de erfenis die de cav. naliet, heeft overgenomen. Tactisch gebruik der artillerie. All. Schweïzerische Mil. Zeitung. No. 3, Maart 1929. „Die Artillerie der VorhutA.G. Dit artikel houdt nagenoeg hetzelfde in als een overeen komstig in de Revue mil. suisse, No. 12, Dec, 1928, zie ook I. M. T. blz. 372, waarom volstaan wordt met de verwijzing ernaar. Bulletin beige des sciences militaires. No. 2. Februari 1929. „Missions, Tirs et Feux de l' Artillerie", maj. Sottiaux. Schr. heeft zich ten doel gesteld een voor ieder duidelijke indeeling te geven van de talrijke vuren der art. en om te komen tot een eenvoudige en juiste formuleering daarvan, zoowel in de bevelen als in den berichtendienst der art. zelf en voor de verbinding infanterie-artillerie. Mil. Wochenblatt. No. 25, Januari 1929. „Einschieszen oder nicht?". „Voorschriften en militaire literatuur plaatsen voor het schieten der art. het inschieten nog steeds bijzonder op den voorgrond, echter, zooals de oninge wijde het begrijpen en lezen zal, ten onrechte". Toen bij de groote D. aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 100