611 beantwoorden, nl. 1. of de bestaansreden van dien kleinkaliber-vuurmond eens en vooral beoordeeld is naar de ondervinding, opgedaan met den 37 m.m. en of dat wapen in het vervolg van het slagveld dient te verdwijnen, en 2. of wel, is juist dat kanon geroepen om, nadat zekere verbeteringen zijn aange bracht en in verband met nieuwere inzichten omtrent het gebruik, een belang rijke plaats in te nemen in een systeem van bewapening, gezien de aard van de te bestrijden objecten. In dit eerste deel van het artikel behandelt schr. uitvoerig de ondervindingen opgedaan met den 37 m.m. in den wereldoorlog, als loopgraafwapen en als bestrijder van mitrailleurs. Moreele factoren, enz. Mil. Wochenblatt, No. 32, Februari 1929. Der EinfLusz der Führer itn Gefecht" luit. kolonel V. Feuerstein. Schr. wijst op den grooten invloed die uitgaat van den aanvoerder op zijn troe pen". Het vertrouwen van den troep in de leiding laat zich niet dwingen. Het begint in het onderbewustzijn en houdt, ook in kritieke dagen, het verband kameraadschappelijk in stand. De aanvoerder moet vóór alles zich een duide lijk beeld vormen van wat hij van zijn menschen wel en wat hij niet mag eischen. Buitengewone eischen aan den troep gesteld, vorderen ook buiten gewone inspanning van de bevelvoering. Zij mogen nooit regel worden. Schr. geeft meerdere interessante voorbeelden van zijn betoog uit den oorlog 1914 1918. All. Schweizerische Mil. Zeitung No. 3, Maart 1929. „Offizier und Mann", F.N. Kaiser. We bevelen dit artikel, dat van zulke juiste inzichten getuigt, ten zeerste ter lezing aan. We halen er uit aan„Officier en man voor de meesten een tegenstelling, voor velen een ledig begrip, voor weinigen dat wat het zijn moeteen verhouding van vertrouwen". „Ook de ijzeren discipline wordt langzaam vernietigd (zerfressen) waar het vertrouwen ont breekt. Gebrek aan vertrouwen is het begin van den ondergang van de dis- pline". Legervorming en organisatie. The Journal of the Royal United Service Institution of India No. 254, Januari 1929, Fire power in an Indian infantry battalion". Schr. ver gelijkt de organisatie van een inf. bat. in Engeland en in Eng. lndië, welk laatste veel minder vuurkracht heeft dan het eerste. Het Eng. bat. heeft meer Vickersmitr. en 2 Lewismitr. per peloton. Het Eng. Ind. bat. zal binnenkort bestaan uit: a. 1 mitr. cie. (Vickersj, van slechts 4 stukkeu (mettertijd 8); b. 3 cie. en, elk bestaande uit 4 pelotons a 1 Lewismitr.-sectie en 3 geweersecties. Schr. wil de Lewismitr. van elke cie. tezamen voegen tot 1 mitr. peloton per cie., zoodat de cie. dan zal bestaan uit 1 mitr. peloton en 3 geweerpe lotons, en somt de voordeden daarvan op. De vuurkracht en de stootkracht dus gescheiden in de compagnie. Vliegerafweer. Mil. Wochenblatt No. 31, Februari 1929. „Luftkrieg-Friedenszwang". Eenigen tijd geleden verscheen van Gotthard Sachsenberg een werkje onder bovenstaanden titel, waaarin hij de stelling verkondigt van de onmogelijkheid van afweer van luchtaanvallen die tegen breede strooken van het D. grond gebied worden ingezet. Uit het feit dat tegenwoordig alle staten van Midden- en West-Europa binnen het bereik van de luchtvlooten hunner buren liggen, en verder uit de taxatie van de voor luchtaanvallen met modern aan- valsmaterieel te verkrijgen uitwerking, besluit hij dan verder dat nu reeds een oorlog tusschen Midden-Eur. staten, die voor het voeren van den lucht oorlog zijn uitgerust, tot niets anders kan leiden dan tot wederzijdsche zelfvernietiging. Daaruit volgt dat er geen werkzamer beschermingsmiddel bestaat tegen aanvalsplannen van kwaadwillende buren, dan zich in de lucht zóó sterk te maken, dat de eventueele aanvaller een belangrijk en moeilijk te schatten risico op zich moet nemen. Een modern „Si vis pacem, para bellum". Schr. van het artikel stelt zich ten doel deze stelling critisch te onderzoeken, hetgeen hij doet aan de hand van de gegevens betreffende de in Eng. in 1927 en 1928 gehouden luchtmanoeuvres.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 103