612 Mil. Wisse/ischaftliche und techn. Mitteilungen. Maart-Aprilnummer 1929. In dit nummer wordt aangekondigd een serie artikelen die eigenlijk behooren tot het extra-nummer „Luftflotten"verschenen in 1928, waarin die artikelen echter niet meer konden worden opgenomen. Deze artikelen worden hieron der genoemd. „Fliegerabwehr-Geschiitze", luit. kol. Milhard. Naeenige beschouwingen over het beschieten van vliegtuigen behandelt schr. achtereenvolgens: 1. De aanvangssnelheid van het projectiel. 2. De onderlinge betrekking tusschen proj. gewicht en het kaliber van het geschut. 3. De uitwerking van het enkele schot. 4. Projectielgewicht. 5. De constructie van luchtafweergeschut A. voor hoogten van 1000 M. en meer, en B. voor hoogten tot 1200 M. (laagvliegende vliegtuigen). „Bntfernungsmeesser". Kapitein Dr. M. Maurer. Schr. geeft aan dat men bij het beschieten van vliegtuigen uitsluitend gegevens krijgt van dengene die belast is met de afstandmeting (in tegenstelling dus met het bevuren van aardsche doelen, waar men vele andere hulpmiddelen heeft om den af stand tot het doel te bepalen. Het principe voor alle moderne afstandmetingen bestaat daarin, dat men van de eindpunten van een nauwkeurig bekende, con stante basis, de hoeken, of wanneer een hoek constant is (90°;, een hoek naar het doel meet. De nauwkeurigheid dezer meting neemt toe met de lengte der basis. Deze afstandmeting met lange basis is slechts te gebruiken bij permanent opgestelde afweerart. Voor verplaatsbare afweerart. wordt toegepast het systeem van een constante hoek (90°). Schr. behandelt de twee soorten waarin dit sys teem wordt onderscheiden: hierbij worden resp. gebruikt de monoculaire en de binoculaire of stereoscopische afstandmeters. Vervolgens gaat hij na welk systeem zich het beste leent voor de luchtdeel-art., waarbij de keus valt op de invert-afstandmeters (een der drie soorten van de monoculaire). Ten slotte wordt nog behandeld de hoogtemeting en gewezen op de buitengewone zorg te besteden aan het uitkiezen en aan de opleiding van het personeel. „Horchgerate-Richtungschörer"Kapitein Dr. K. Schubert. In dit artikel wordt een korte samenvatting gegeven van de wetenswaardig heden op het gebied der accoustiek voor den waarnemings (luister) dienst der luchtdoelartillerie, en een opsomming van de daarbij gebruikte hulpmid delen. De hulpmiddelen om de richting te bepalen op het gehoor worden in 3 soorten verdeeld, welke nader worden besproken. We nemen de volgende tabel over betreffende de capaciteit van eenige luistertoestellen (Richtungshörer) en het voor de bediening benoodigde personeel. Type Hoekfout Maximum afstand bij windstilte Voor de bediening benoodigd. Horizontaal Verticaal Ongewapend oor. Télésimètre Perrin Sitémètre Perrin Doppelrichtungs- hörer. Exponentialhörer Qoerz'sche Rich tungshörer 3° 1,4" 2,2° 12° 1° 1,4° 2 K.M. 7,5 K.M. 6 7 K.M. 4,5 K.M. 11 18 K.M. 12 20 K.M. 4(1 cdt. 2 luiste raars en 1 helper). 5(1,2,2). 5(2,1,2). 5 6. 3(1,2). 1° 1°— 1,75° 0,3° 05° Deze hulpmiddelen vinden tevens toepassing om bij afweer van vechtwa- gens, bij aanvallen die onder bescherming van nevel worden ondernomen, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 104