615 bouwden we onze democratie nog verder uit. De techniek heeft niet te voor ziene middelen voor propaganda geschapen. In den wereldoorlog stelde men zich op de nieuwe mogelijkheden in en de naoorlogsche toerustingsplannen wijzen er duidelijk op dat een volgende oorlog nog scherper in dezen vorm gevoerd zal worden. Waar nieuwe oorlogsmiddelen opduiken, daar ontstaan ook de tegenmiddelen. Men moet die echter gereedmaken en de noodzakelijke organisaties scheppen. Doet men dat bij ons Techniek. Heerestechnik. No. 3. Maart 1929. „Die Pariser Nutzwagenausstellung 1928." In dit artikel vinden we een beschrijving van de van 15-25 Nov. '28 gehouden tentoonstelling van vrachtauto's van 21 Fr., 3 Am. en 1 Belg. Fabriek. Opvallend is het vasthouden der Fr. aan verouderde systemen en construc ties. In het bijzonder wordt verwezen naar een zesradige vrachtauto van de Berlietfabriek (Lyon), voor specifiek militaire doeleinden gebouwd. Op de auto zijn 2 gekoppelde mitr. gemonteerd voor luchtafweer. Het artikel bevat -vele foto's en technische beschouwingen Mil. Wochenblatt. No. 29. Februari 1929. Belangstellenden verwijzen we naar het artikel Technischer Rundblik" waarin door kolonel Blilmer bij zonderheden worden medegedeeld, welke te zien waren op de laatste auto tentoonstelling te Berlijn. Schr. geeft bijzonderheden ook van militair belang alseen nieuwe asconstructie in verband met aandrijving op de voorwielen (over de hierbedoelde „zwevende assen" komt een verhandeling voor in het „Technisch tijdschrift" voor Nederland en Indië „Spoorwegtechniek". No. 1. Januari 1929), de smering, het gebruik van kunstrubber, toepassing van dieselmotoren in auto's, het gebruik van een auto als trekkracht voor een gepantserden trein, pantsertroepen. Verdervorderingen op het gebied van seinen met kortegolf stations (in Berlijn is het gelukt te seinen met een golf van ongeveer 40 c. m.), toepassing van het draadloos besturen (als ge schiedde bij het oorlogsschip Zahringen) bij schietoefeningen op draadloos bestuurde tanks, een nieuwe methode om de plaats van een vurend stuk geschut te bepalen door meting der trillingsgolven als geluid- en lichtmeet- dienst niet kunnen worden toegepastde uitvinding van onbrandbaar papier en de mogelijkheid daarvan hulzen te fabriceeren. Heerestechnik. No. 3. Maart 1929. Nieuere Auf'assungen über die Bedeu- tung der Wztterkunde für die Wehrmdchf'. Dr. Kölzer Het artikel is een bespreking van een opstel van Commander L. Q. Oarbett, getiteldMeteoro logy and the Fighting Servicesen verschenen in het Novembernummer van „Journal of the Royal United Service Institution" Heerestechnik No. 2. Februari 1929. „Die Fertigung der Armeesattel" Majoor Oiesecke Schr. geeft uitvoerige beschouwingen over de eischen waaraan een goed zadel moet voldoen en op welke wijze deze eischen bij de fabricage der onderdeelen ter sprake komen. Het artikel wordt toegelicht met 32 afbeeldingen. Stafdienst. All. Schweizerische Mil. Zeitung. no. 2. Februari 1929„Befehlstechnik" Kapitein K. Brunner. Besproken wordt een artikel verschenen in de „Deutsche Wehr" waarin vredesopleiding en oorlogservaring op dit gebied worden vergeleken. We halen er uit aan: „Vóór den oorlog werd bevolen, al datgene, doch ook niet meer, dat de ondergeschikte weten moest, om ter bereiking van het doel zelfstandig te kunnen handelen". „In den oorlog kwam men in de praktijk met het vredessysteem hoe langer hoe minder uit. Wanneer mogelijk besprak men vóór de bevelsuitgifte alles persoonlijk of telefonisch. Deson danks of misschien juist daaromwerden de schriftelijke bevelen steeds langer. Zij werden ten slotte meer een tactische leidraad dan concrete bevelen. Men geloofde op die manier misverstand of fouten van te voren te kunnen voor komen. Dat was de oorzaak van de 40 bladzijden lange bevelen die men- zooals de schr. erbij verteltvóór den aanval in de voorste linie moest lezen, maar zulks niet deed". Schr. bespreekt verder het artikel uit de „Deutsche Wehr aan de hand van de D. voorschriften. U.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 107