gemakkelijk voor geregelde troepen, om, dank zij hun maoeu- vreervaardigheid en vooral hun betere bewapening, met hen af te rekenen. (45) En inderdaad omvatten detachementen van de co lonne de vijandelijke versterkingen op beide vleugels en dwin gen hun verdedigers tot een snellen terugtocht. Kort daarop bereikt de colonne zonder verdere moeilijkheden de post Bab es Sor, waar ze den nacht doorbrengt. Het is een harde strijd ge weest, de overwinnaars hebben 120 dooden en gewonden. Den volgenden morgen doet kol. Carrazco middels optische seinen aan generaal Riquelme, die zijn commandopost te Gozal heeft, weten, dat hij met een eerste convooi gewonden, terug komt men zendt hem een detachement tegemoet. De vijand, ver moeid van 6 dagen vechten, toont zich weinig strijdlustig en de beide colonnes ontmoeten elkaar, zonder ernstigen weerstand ondervonden te hebben. Het is opmerkelijk, dat de bergbewoners snel verslappen tegenover hardnekkig volgehouden ondernemingen en dat zij zich, hetzij onder den invloed van de geleden verliezen, hetzij bij gebrek aan munitie, niet in staat toonen langer dan eenige dagen achtereen te opereeren, als men hun geen tijd geeft om op adem te komen. (Ook in dit opzicht verschillen de Marokkanen niet van den I. V. elders. C.). De actie van den 16den October heeft het terrein tusschen Gozal en Bab es Sor schoongeveegd. Men dient daar nu van gebruik te maken om de ontzette posten te approviandeeren en hun talrijke gewonden en zieken af te voeren; dan zal men het materieel wegzenden of vernietigen en ten slotte wordt Gozal de verst vooruitgeschoven post in deze streek. Den 18den vertrekt de kol. Carrazco weder naar Bab es Sor met een belangrijk convooi muilezels. De zelfde marschindeeling als eergisteren. Bijna geen geweerschoten. Ten overvloede is men, om de tegenpartij te misleiden, in stede van het pad door de vallei te volgen, waar de paco's ons afwachten, ten Z. van blokhuis No. 3 van den weg afgebogen. De mobiele groep, die voor het convooi uitgaat, bereikt snel den laatsten bergrug voor Bab es Sor en begint dadelijk aan weerszijden van dat punt, het gevaarlijkste van den marschweg, twee andere blokhuizen Nos. 4 en 5, te bouwen." Tien dagen later wordt begonnen met de ontruiming van Souk el Khemis, in den loop van November volgt Bab es Sor, dan Gozal, zoodat half December de linie tot Megaret teruggebracht is. Dank zij de blokhuizen en een zekere oorlogsmoeheid van de omwonende stammen, heeft die ontruiming weinig offers gevergd. Meer naar het Z. toont de vijand zich strijdlustiger. 521 (45) Zie hier een these, die ook voor den strijd tegen een B. V. de over denking waard is. Als een zwakkere de strijdwijze van een sterkere tracht na te volgen, stelt hij zich in een strijd met dien sterkere a priori in het nadeel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 13