De post Rabda, bezet door een sectie van het bataljon jagers van Majorca, is sedert den 29sten September ingesloten, doch handhaaft zich nog, niettegenstaande het nijpend gebrek aan water. Van de aankomst van een bataljon jagers van Cataluna en eenige eskadrons cav. te Larache maakt de gen. Riguelme gebruik om een colonne tot ontzet te formeeren. Den 23sten October's avonds zijn te Souk et Tleta de Reisana verzameld het bataljon jagers, een bataljon fuseliers, 3 esk. Spaansche cav., 1 bij. veld en 1 bij. bg. art. en een det. genie. Op eenige honderde meters buiten de post kampeert de Mehalla van Larache. De escadrilles van Larache hebben in opdracht met het aanbreken van den dag de colonne te steunen. Het geheel staat onder den kol. der cav. Boloix Rabda ligt slechts 15 K. M. van Souk et Tleta; het te door- loopen terrein is golvend, levert geen ernstige hindernissen op en is zeer gunstig voor de bewegingen van geregelde troepen, zelfs voor cav. (46) „Den 22sten October, te 4 u. v. stelt de colonne zich in alle stilte op; weldra ontrolt ze zich als een lange slang in het onzekere licht van de afnemende maan. De lucht is helder en alleszins gunstig voor de actie der vliegeniers. De voorhoede wordt gevormd door de Mehalla, dan volgen de Eur. troepen en het convooi. Nauwelijks hebben wij een K. M. afgelegd, of vrij ver in het N. ontvlammen twee vuren, een signaal, dat spoedig door andere; voor ons in het gebergte, beantwoord wordt. Na een uur marcheeren onderscheiden wij eenige witte massa's dicht bij den weg. Het zijn woningen van het Eur. personeel voor den aanleg van den internationalen spoorweg van Tanger naar Fes. Hier zelfs werd zes weken geleden bij het begin van den opstand de Fransche werkbaas Hérold door partijgangers van den stam der Somata vermoord, zijn vrouw naar het gebergte meegesleept en tegen een losprijs van 5.000 peseta's uitgeleverd. Met het aanbreken van den dag is het hoofd van de colonne ter hoogte van de post Tarcuntz, bijna halverwege Rabda. Hier wordt een verzamelopstelling ingenomen, in afwachting van een sterke groep partijgangers, die onder bevel van den kaid Melali regelrecht van Qgar el Kebir moeten komen. In dien tusschentijd neemt de veldbatterij stelling op de hellingen van Tarcuntz, een alleenstaande heuvel midden in de vlakte, een natuurlijke belverdere op den geheelen omtrek. De kol. Boloix vestigt er zijn commandopost en houdt het bat. fus. tot zijn beschikking, terwijl de overste Saez de Retena met de overige troepen tegen Rabda zal oprukken. De voorste linie wordt gevormd door de partijgangers van el Q?ar rechts, de Mehalla van Larache in het midden, het bat. jagers met de bgbij. op den linkervleu- (46) Naar het verhaal van den luit. kol. R. Kann, op. cit. 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14