gel; een der eskadrons cav. volgt in tweede linie, de beide overigen dekken den rechtervleugel en echelon. (47) Nauwelijks zijn wij weer den marsch in, of het gevecht begint in front en op den rechtervleugel. Wij zijn op de grens tusschen de gebieden van twee opstandige stammen, de Ahl Serif ten Z., de Beni Gorfet ten N. Laatstgenoemden, die deel genomen hebben aan de jongste gevechten om Gozal en Bab es Sor, hebben zich, hetzij doordat hun krijgers zich nog in die streken ophouden, hetzij doordat geleden verliezen hen afkeerig hebben gemaakt van den strijd, den geheelen verderen dag niet vertoond. Men heeft slechts met de Ahl Serif te doen, die uitsluitend op hun eigen terrein vechten, d.w. z. in front en op den rechtervleugel van de Spaansche linie. Voor de zooveelste maal zij geconstateerd, hoe de oorlog in Marokko zich in vakken verdeelt. (48) Het eerste contact is vrij vinnig; de harka lijdt zware verliezen de kapiten, die kaid Melali vergezelt, wordt aan het been gewond; de adjudant van den overste Saez de Retena krijgt een kogel door zijn mantel. Eensklaps vermindert 's vijands vuur; de vliegtuigen zijn verschenen en bepoederen het terrein met hun bommen en mitrailleurs. Zij handelen, zoo lang het gevecht duurt met een opmerkelijke activiteit, hun projectielen over den tegenstander uitgietend, naar Larache terug om nieuwe voorraden, weerom naar het gevecht in een onophoudelijk gaan en komen. Zoodra ze bo ven hem vliegen, dekt zich de vijand en zijn vuur dooft bijna geheel om weer op te leven, als de vliegtuigen naar hun basis terugkeeren. Dank zij die afdoende hulp, komt men gemakkelijk vooruit; de mehalla vordert snel en ontzet de toegangen tot Rabda, waar, kort daarop, het convooi, de aflossing en het det. genie aankomen. Op het moment, dat men den terugmarsch gaat aanvaarden, heeft de vliegdienst zijne bewegingen zóó geregeld, dat er niet minder dan tien toestellen in de lucht zijn, die, hun bommen geworpen hebbend, met een verwonderlijken durf bijna de oppervlakte van den bodem rakend den tegenstander met den mitrailleur aantas ten. De Spaansche vliegeniers hebben, van het begin der campagne af, een meer dan gewonen moed en toewijding aan den dag gelegd. Men zag officieren vlak langs de berghellingen vliegen, zoodat een hunner, de zoon van den gen. Burguete, door een kogel van boven naar beneden, hem door een paco, op een top verscholen toegezonden, gewond werd. 523 (47> Een zonderlinge groepeering, vooral in aanmerking genomen, dat de colonne-commandant een kolonel van het ruiterwapen is. (48) Vergelijk de gevechten om Idi op 10 en 21 Juni, 1890 (J. W. F. Herf- kens, De expeditie naar Edi)de gevechten op 15 en 19 October, 1898, 21 en 24 Juni, 1899, in Pasé. La guerre compartimentée is evenmin specifiek Marokkaansch als Atjehschhet is een gewoon verschijnsel van de guerilla, van den volksoorlog waarbij, men meer voelt voor de verdediging van de eigen streek, dan voor die van de buren-landgenooten. Ook dwingt het ka rakter van de guerilla zich tot de eigen streek te bepalen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 15