Als het_ bevel tot den terugkeer gegeven is, doen vliegtuigen en batterijen zoo'n overvloed van bommen en granaten op^de door den vijand bezette punten regenen, dat de grond ervan schijnt te dampen als tijdens een artillerievoorbereiding in den Europee- schen oorlog. Niets beweegt zich meer voor ons uit. De eenheden uit de voorste linie behoeven zich niet los te maken, wat altijd zoo moeilijk is hier, en gaan op Tarcuntz terug, zonder dat men een enkel schot hun terugkeer hoort begeleiden. „Wederom kan ook dit gevecht gekarakteriseerd worden als „beaucoup de bruit, peu de besogne". Nog meer naar het Zuiden aan de Fransche grens langs de O. Loukkos, tusschen Teffer en el Qgar gaat het ontruimen der pos ten met groote moeilijkheden gepaard. Voor de opheffing van Draa el Asef heeft men den gen. Castro Girona Chechaouen de beste troepen doen toekomen, verscheidene bataljons van de Tercio, 4 tabors regulares en de veteranen der Spaansche infanterie. Den' 23sten October van Chechaouen vertrokken, heeft men eerst den naasten omtrek van paco's gezuiverd, dan halverwege een geluk kig gevecht geleverd en ten slotte is men met de ontruiming van Draa en omliggende blokhuizen begonnen. In het Noorden staan de Spanjaarden voor een nieuwe verras sing: de Andjera hebben den khalifa van hun kaid Ben Ali ver moord en maken de verbindingen van Tetonan met Tanger en Ceuta onveilig. Zelfs vermeesteren zij het Spaansche kamp van el Qcar es Seghuir aan de Straat van Gibraltar. Deze nieuwe ramp geeft den gen Primo de Rivera aanleiding de langverwachte ontruiming van Chechaouen te gelasten. Den 28sten October had de gen. Castro Girona de opheffing van alle posten van Draa el Asef tot Chechaouen bewerkstelligd. Sinds dien was met de ophanden geachte ontruiming van Chechaouen rekening gehouden en alles daartoe voorbereid. Den 18den Novem ber verlaten de troepen de stad en bereiken met hun materieel zonder incidenten Dar Akoba; den 19den evenwel, als men de vallei van de O. Lao verlaat en ter hoogte van het beruchte Cherouta gekomen is, wordt men met ongewone heftigheid aan gevallen. Het 6de bataljon Tercio wordt gedecimeerd, de gen. Serrano, als hij zijn manschappen wil verzamelen, gedood, zijn vervanger, de gen. F. Berenguer, gewond. De overste Temprano van de regulares sneuvelt, de luit. kolonels Alvarez, Arenas en Lo- sada geraken zwaar gewond, in totaal zijn 40 officieren buiten ge vecht gesteld. Met groote moeite slaagt Castro Girona erin Souk el Arba te bereiken, waar hij een aantal dagen noodig heeftom zijn troepen te reorganiseeren, terwijl de vijand zijn verbindingen met Tetouan verstoort. Begin December zijn de troepen gereed voor den laatsten sprong naar Tetouan. Bij Taranes en Zina wordt men weer fel geharceleerdde achterhoede onder den overste Franco wordt hevig bestookt en verliest behalve zijn aanvoerder, 450 man. Den 13den December bereiken de laatste contingenten 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 16