Ik koester dikwijls bij een gegeven terrein de illusie, dat zulks mogelijk is; bij andere is het niet mogelijk zonder aan de daad werkelijke bezetting afbreuk te doen. Het is ontwijfelbaar, dat wij een gebied niet kunnen pacificeeren, als wij het niet bezet ten, want dat zou een ultra snelle pacificatie vereischen, uitge voerd onder omstandigheden, die den steun en bescherming van onze posten aan de onderworpen stammen tegen hun nog in verzet zijnde buren ondervangen. Als die steun niet bestaat, zullen de onderworpen duars in verzet komen, hetzij, doordat zij gevolg geven aan de propaganda der opstandige duars, hetzij, omdat zij liever de rooverijen, coups de mains en aan vallen van laatstgenoemden vermijden. Er is dus niet aan te ontkomen, dat men een linie van posten opricht, die de onder worpen van de opstandige gebieden scheidt, en bovendien andere posten langs de wegen bouwt ter beveiliging. Kortom men moet, wat Lyautey noemt, de palissade oprichten, die aan den rand van de opstandige zone het onderworpen gebied isoleert, en het terrein bezetten met posten, die noodzakelijk zijn om den stam tot absolute onderwerping te brengen". Op een andere plaats in het zelfde werk schrijft Berenguer over de door hem toegepaste tactiek: „Zij omvat een mobiele massa, die zich aan beide zijden van een bergrug verplaatst en zich op beide hellingen van het noodige voorziet bij de stocks van levensmiddelen en munitie, die er van tevoren zorgvuldig zijn gereedgesteld. Zoo verdwijnen de colonnes met zware con- vooien en fabuleus veel transportmiddelen, zoo moeilijk om aan te komen, en die den bergoorlog, waarbij de wegen moeilijk, smal en gemakkelijk door den vijand af te snijden zijn, zoo buitengewoon lastig maken. Het karakteristieke en interessante van dezen oorlog is het functioneeren van den dienst van opvoer en etappes. De inten danten en de stafofficieren gaan de troepen vooruit, richten zoo ver mogelijk naar voren basissen in, organiseeren convooien en verrichten een grondig administratief werk, waarvan het geheele succes afhankelijk is. Als dit voorbereidend werk is afgeloopen, verschijnen daags vóór den aanvang der operaties de troepen, die tot nog toe in oefenings- en rustkampen in tweede linie ver bleven, in de beste lichamelijke en moreele conditie, in vorm voor de komende gevechten. De tijd, schijnbaar verloren bij het inrichten der basissen, wordt ruimschoots teruggewonnen door de bewegelijkheid en vrijheid van handelen, die de troepen in den loop der operaties genieten. Noch het bergland, noch een algemeene opstand leggen aan de uitgestrektheid der marschen beperking op. Berenguer kan zich niet geheel losmaken van een posten- stelsel, maar bezigt het althans tot basis van zijn mobiele colonnes, beginselen, die in Atjeh van 1896 '98 ook gehul digd werden en door Don Damaso aan de Fransche opvattingen 528

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 20