2. IETS OVER ZWARE MITRAILLEURS. door C.G. VAN MOURIK Kapitein der Artillerie. Inleiding. Over geen onderwerp in de Inf.-Tactiek wordt zooveel ge schreven, en zijn de meeningen zoo verdeeld, als over het gebruik van de Zw. Mitrs. Het doet ons denken aan het zoolang onop gelost gebleven vraagstuk van het Inf. geschut. Hoe dit komt is niet met juistheid te zeggen. Het wil ons voorkomen dat de taak der Zw. Mitrs. zooveel omvattend is, bij de uitvoering van die taak zooveel moeilijkheden worden ondervonden, en bij de toepassing van het gebruik der Zw. Mitrs. zich zooveel vraag punten voordoen, dat le de Zw. Mitrs. nooit goed aan alle te stellen eischen kunnen voldoen, 2e men bij het beoordeelen van het gebruik van de Zw. Mitrs. alle inwerkende factoren naar waarde moet schatten, wil men onbevooroordeeld zijn. Gaat men bij de beoordeeling enkele vraagpunten buiten be schouwing laten, dat staat men op geen zuiver standpunt. Laat men enkele factoren te veel domineeren, dan krijgt men een persoonlijke opvatting. Nu zullen uit den aard der zaak terreins omstandigheden zoo verschillend zijn, dat in sommige gevallen speciale factoren moeten overheerschen. Het terrein geeft der halve verschillende oplossingen, en wanneer het Legerbestuur uit de verschillende oplossingen, in verband met terrein en eigen middelen de z.i. beste oplossing heeft gekozen, dan wordt dit de officieele oplossing, die van de buitenlandsche meer zal af wijken, naarmate het terrein meer verschillen oplevert. Houdt men vast aan den eisch dat moet worden voldaan aan „alle" aan de Zw. Mitrs. te stellen eischen, dan zal men voor teleurstellingen komen te staan. Men heeft dan een theoretisch wapen, waarvan het practisch gebruik, wat men er van denkt te maken, niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Want hoelang heeft men om deze reden geen theoretisch Inf. kanon gehad. 534 1) Het zou wel aanbeveling verdienen om voor de hier besproken automati sche wapens, slechts te spreken van „mitrailleurs." Onder „zware" mitrailleurs verstaat men meer en meer de zwaardere kalibers (12-13-20 m.M.) Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 26