bederft de affuit een goede mitr. en omgekeerd. Hoe beter de affuit, des te beter heeft men het ballistisch vermogen van het wapen in de hand, zich uitend in het spreidingsbeeld. Een zelf de mitr. op verschillende affuiten zal verschillende spreidings- beelden geven, ook verschillende mitr. op dezelfde affuiten. Voorbeeld Holl. Schwarzlose Holl. Vickers Ind. Schwarzlose Afstand 700 M. 700 M. 700 M. D. S. 80 58 M. 170 M. 30 a 40 M. Men moet de spreiding voldoende in de hand hebben. Dit bepaalt constructie en gewicht van de affuit. „Ook de munitie heeft een zeer grooten invloed op de sprei ding. Dat in oorlogstijd vanwege de „oorlogsmunitie" de sprei ding grooter zal zijn, dan in vredestijd, met de dan beschikbare, goed gesorteerde patronen, behoeft geen nader betoog. Het minimum gewicht van de affuit is dat gewicht, waarbij de spreiding juist binnen bepaalde grenzen wordt gehouden. Uit den aard der zaak is dit gewicht zoo gering mogelijk te houden, in verband met de beweeglijkheid en is verzwaring in principe te verwerpen. Indien men echter met een geringe ver zwaring van de affuit het ballistisch vermogen aanmerkelijk kan opvoeren, zonder de beweeglijkheid te veel te benadeelen, dan verdient dat overweging. De strijd in Holland Bulldog-affuitoude drievoet-affuit is hier een uiting van. De Bulldog-affuit is technisch zeer veel beter maar zwaar (35 wordt 32 K. G.) (2). Indien de verbetering niet opweegt tegen de nadeelen van de gewichtsvermeerdering ver bonden, dan diene men de affuit te verwerpen. Doch de con clusie is alleen te trekken na zorgvuldige proefneming. Een conclusie alleen op de getallen zelf gebaseerd is te verwerpen. Bij de beoordeeling van de nieuwe affuit moet vooral ook niet vergeten worden, dat de beweeglijkheid van de oude drievoet (+27 K. G.) ook maar zeer betrekkelijk is, en deze affuit tech nisch onvoldoende is. Voor de gegevens van de Bulldog- affuit zie het Art. van den Overste v. Tinbergen. Mil. Spectator Maart 1928. Vele buitenlandsche affuiten wegen eveneens 32 KG. (3). Wij houden het om later te noemen redenen op de nieuwe affuit (4). De Mitrailleurbundel. De mitr. is een wapen voor automatisch duurvuur. Het natuur lijk treffer-beeld ontstaat bij automatisch vuur, waarbij de mitr. 536 80 diepte spreiding. (2) De in het Ned. Ind. leger in gebruik zijnde affuiten, welke blijkens inlich tingen verstrekt door ingewijden aan billijk te stellen eischen voldoen (in het bijzonder de affuit van de M. '23 d. i. de Vickers) wegen: de M. '12: 22 K.O; de M. '14 22.50 K.Q.de M. '23: 22.75 K.O. (3) Zie Orgaan der Holl. Ver. ter beoefening van de Krijgswetenschap 1926- 1927 VII afl. blz. 832. (4) De naam Bulldog-affuit dankt de affuit aan de beide aanvankelijk kromme, korte voorpooten, die wel iets van die van een dog hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 28