Torres S.J. Daarin herinnerde de koning eraan, dat Spanje altijd de Moslims bestreden had en voegde eraan toe, dat hij den strijd in Marokko zou voortzetten om er het kruis te planten en het den Mohammedaanschen geloovigen op te leggen. Abd el Krim doet deze rede vertalen, drukken en verspreiden met de vraag als commentaar, wat men heeft te denken van de betuigingen der Spaansche bestuurders, dat Spanje den Islam zal erkennen en eerbiedigen als andere koloniale mogendheden? De amrar behoeft den djihad niet te prediken, dit pamflet heeft beter uitwerking. Einde Februari, 1924, vinden weder locale aanvallen plaats tegen Tizzi Assa en Dar el Midar, bij de Gho- mara heerscht een zekere agitatie, drie harka's vormen zich bij hen met een duidelijk omschreven opdracht. Kheriro moet den weg langs de Oued Lao naar Chechaouen afsnijden; Si Khouyes bij de Kmes tegen die stad opereeren, terwijl Oudjami el Ou- azzani, meer achterwaarts opgesteld, het verband tusschen beide zal onderhouden en als reserve zal dienen. De Beni Khaled hebben den kaid, door Raissouli aangesteld, verjaagd, zich openlijk voor den amrar verklaard en volgen den kaid, door Abd el Krim geïnstalleerd. In het Oosten zijn de Beni Said en Beni Oulichek, krachtig bewerkt, gereed voor den opstand. In het binnenland hebben demonstraties van Spaansche vliegtuigen een averechtsche uitwerking gehad, zij hebben slechts de ijverige propaganda van den amrar door het opwekken van haatgevoe lens bevorderd. Een smokkelarij op groote schaal vult, niettegenstaande de waakzaamheid der Spaansche douane (34), zijn voorraden aan. Anoual en de daarop gevolgde paniek hebben hem in het bezit gesteld van een vrij talrijke artillerie, bestaande uit 7.5 c.M. Kruppveldstukken en 7 c.M. Kruppberggeschut, een groot aan tal Spaansche 6.5 m.M. Mausergeweren, aangevuld met Lebels, Remingtons en Winchesters, mitrailleurs en automatische geweren. In de Spaansche posten werden groote voorraden munitie ver- meesterd, in een enkele post soms 300.000 patronen. Werd in 1918 op de souks voor een Mauserpatroon een peseta betaald, nu koopt men ze voor 4 peseta's per 100. Bij Ajdir is een fabriek van handgranaten opgericht: ze zijn van primitief maaksel, blikken met cheddite en kogels gevuld. Maar ook heeft men op de Spanjaarden eiergranaten buitgemaakt, die een zeer gevaarlijke uitwerking hebben. Reeds in 1922 was Abd el Krim, daartoe in staat gesteld door de na Anoual veroverde oorlogsvoorraden, begonnen met de organisatie van zijn strijdmacht naar Marokkaansch model. (35) Zijn geregelde troepen, de abids, waren ingedeeld in compagnieën van 100 man, onder kaids el mia, bestaande uit 2 pelotons onder 510 (34) Den 13den Maart, 1924, werd een Engelsch jacht, met wapens geladen, door een Spaansche kanonneerboot naar Ceuta opgebracht. (35) zie I.M.T. 1920, p. 1043 44.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 2