Hoe brengt menden bundel op het doel? Men brengt den bundel op het doel, door dezen op den juis- ten afstand en zijdelings in de juiste richting te brengen. Hoe bepaalt men den afstand? Normaal door afstandsmeting, zoo mogelijk verbeterd door waarneming, in uitzonderingsgevallen door berekening (Kaartvuur). Hoe geeft men de juiste opzethoogte Door met een zekeren vizierstand te richten op het doel (of hulprichtdoel) of met een luchtbel (quadrant - opzet met luchtbel). Hoe geeft men de zijdelingsche richting? Rechtstreeks op het doel of een hulprichtpunt of berekend. Over de waarde van kaart vuur volgen straks enkele opmerkingen. Het vuur van de zw. mitrs. is gebaseerd op afstandmeting. 'Waarneming in het terrein van aanslagen der kogels, hoe gaarne we daar gebruik van zouden maken is alleen op kleine afstan den, onder gunstige omstandigheden, beperkt mogelijk. Ook al zal men trachten door waarneming de ligging van de schoten te verbeteren, zal dit in de praktijk voor zoover onze ervaring strekt, zeer tegen vallen. Ook in Indische terreinen wil ons de waarne ming (behalve misschien in natte sawah's) zeer moeilijk toeschij nen. Niettegenstaande deze moeilijkheden behoeft men geen af stand te doen van de waarneming. Hausser 2) beveelt zelfs aan, alle vuren met puntvuur aan te vangen, een vuursoort die de waarneming vergemakkelijkt (Zie Hausser, blz. 12). Wij komen nu op het veel omstreden punt „Indirecte richting" Wat is feitelijk indirecte richting Bij de artillerie noemt men „directe richting", de richting waar bij men bij het geven van zijdelingsche- en hoogterichting ge bruik maakt van het doel; elke andere wijze van richten is indirecte richting, waaronder ressorteeren zeer veel gemakkelijke, alsook moeilijke en tijdroovende wijzen van richten. Deze scheiding is scherp, geeft geen aanleiding tot verwarring, en komt o. i. het best overeen met het woord „direct" of „indirect". Moet dit bij de zw. mitrs. anders zijn? Alvorens deze vraag te beantwoorden, willen we eerst nagaan, of het bij de zw. mitrs. anders is, hoe, en waarom. Inderdaad is het bij de zw. mitrs. anders. Een juiste definitie van indirecte richting is bijna nergens te vinden. In het werkje van P. A. Cox. (Zware mitrs., lichte mitrs. geweermitrs. en mitr. pistolenorgaan I.K.V. 1922, No. 64), vinden we wel een definitie van directe richting. Op blz. 25 lezen we n.l.„Alle vuren waarbij vanaf of van een punt nabij de standplaats van den schutter het doel te zien is en de schutter 545 Een vuurwijze welke ons voorschrift niet kent (Red.) 2) „Das schwere Maschinegewehr". (Red.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 37