Het gevolg is, dat, indien men eikaars opvatting omtrent direct en indirect niet kent, men bij discussie langs elkaar heen praat. Is dit verschil in definitie met de artillerie noodzakelijk? Naar onze meening niet. Waarom men bij de Zw. Mitrs. tot een andere indeeling kwam? Wij kregen daarop nooit afdoende antwoord. Van enkele mitr. specialisten der N. S. S. in Nederland kregen we te hooren „dat bij de mitr. afdeelingen behoefte ontstond naar een andere indeeling dan bij de art. gebruikelijk was, of „dat de definitie van de artillerie voor de Mitrs. moeilijk aanneembaar was". Waarom? Dit is ons nooit duidelijk gebleken. Wat zou het resultaat geweest zijn indien men de definitie der artillerie had aangenomen? Dat de z.w. mitrs. normaal „indi rect" zouden richten. Het wapen zou rustig (zeker met veel min der strijd) de indirecte richting hebben kunnen ontwikkelen en in omstandigheden, die richtwijze kunnen gebruiken, welke in verband met het terrein, de tactische omstandigheden, alsmede de beschikbare middelen het meest wenschelijk zou zijn geweest. Ditzelfde eischt ook Hausser in zijn meergenoemd werkje, blz. 9, voor elke richtwijze. Welke definitie men ook kieze, het is o.i. gewenscht om aan de onzekerheid, omtrent hetgeen onder indirect te verstaan is, een einde te maken. In Holland is deze strijd uitgestreden. Het ontwerp Schietvoor- schrift Zw. Mitrs. in Nederland zal in de toekomst de navolgende opvatting huldigen Tot de vuren, met de directe richting afgegeven, behooren alle vuren waarbij men met de richtmiddelen op het doel of op de plaats van het doel (=punt in de onmiddellijke nabijheid van het doel) richt. Tot de vuren met „indirecte richting" afgegeven, behooren alle andere N. B. Deze definitie nadert die van de art. zeer sterk. Hieruit volgt, dat men nu bijv. in Nederland een heel andere waarde aan de „Indirecte richting" zal toekennen dan in Duitschland, omdat de definitie heel anders is. Wij voelen het meest voor de art. definitie le. Is o.i. deze definitie logisch in verband met het begrip di rect en indirect. 2e. Is een scherp en onveranderlijk onderscheid te maken in de richtwijzen. 3e. Kan een reeds lang in het leger ingeburgerd begrip behou den blijven. Want hoe weinigen weten zuiver, wat in eigen land, om niet te spreken van Duitschland en Frankrijk, onder indirecte richting wordt verstaan Wanneer de artillerie-definitie wordt gekozen, dan wordt de toestand zeer eenvoudig. De mitrs. richten dan normaal indirect en men kieze in verband met de omstandighe den de meest juiste indirecte richtwijze (één uit de velen). 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 39