de oogenblik werd vernield" (dus zelfvernietiging. Wij komen hierop nog terug). Bovendien kunnen niet alle zw. mitrs. in of kort achter de voorste lijn optreden, daar dit opeenhooping van doelen zou geven, diepte echelonneering onmogelijk zou maken, terwijl zij zouden ophouden een wapen in handen van den Bat. Cmdt. te zijn. Houdt men aan dit gebruik vast, dan is de zw. mitr. als eenheidsmitr. in het Batn. niet op z ij n plaats. Hoe meer verwijderd de mitr. van de voorste lijn optreedt, des te eerder zal men de indirecte richting kunnen toepassen, daar de factor tijd vaak minder klemmend is Hoe meer de mitr. naar achteren optreedt, des te meer wordt het een wapen voor speciale opdrachten, dat het afwisselend verloop van het Inf. gevecht minder snel kan en behoeft te volgen. Dit is vooral het geval voor Mitrs. van ondersteuningsbatns., die de voor-batns. helpen. Vaak zullen deze mitrs. indirect moeten vuren, om niet te eng in het inf. gevecht te worden betrokken, daar zij anders niet tijdig of onder te zware verliezen weer bij hun onderdeel terug komen. Slotconclusie: alleen indien de omstandigheden het veroorloven of het terrein het noodzakelijk maakt: „indirect". Nooit mag men bij het streven naar directe richting de zw. mitr. in of vlak achter voorste lijn gebruiken. Dit staat gelijk met zelf vernietiging. Men neme hiervoor de lichte automatische wapens (zie later voor te stellen organisatie der mitrs.) Hoe verder de mitrs. van de voorste lijn af optreden, des te eerder kan en moet men vaak indirect richten. Ongeveer denzelfden geest spreekt uit het werkje van Hausser. Op blz. 10 worden de tactische omstandigheden besproken, waarbij de indirecte richting zou kunnen worden gebruikt. Na dekking van ontplooiing, ontwikkeling en gereedstelling genoemd te hebben, alsmede de dekking van het voorwaarts gaan van terreinafschei ding tot terreinafscheiding, zien we door Hausser aangegeven, dat de indirecte richting kan worden gebruikt: a Bij de inleiding v. d. aanval. b. Bij het verdere verloop van den aanval door voorwaarts ingezette mitrs, door de meer teruggehouden mitrs in handen van den Bat Cmndt. en niet zelden door mitrs. van onder- steunings Bats. Hoe meer de aanval wordt doorgezet, des te minder zullen de mitrs., in nauw contact optredend met de voorste lijn, indirect kunnen richten, des te meer zal deze wijze van steunen aan de meer achterwaarts opgestelde mitrs. moeten worden overgelaten. Zoowel bij directe als indirecte richting streve men naar een maximum vuur- en gezichtsdekking. Goed mtr. personeel is onmisbaar, in oorlogstijd moeilijk aan te vullen, dus kostbaar. 550

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 42