Ten slotte eenige opmerkingen over den munitie-inzet bij de indirecte richting en bij het kaartvuur. Allerwege hoort men, dat vuur met indirecte richting zeer veel munitie eischt. Is dit in zijn algemeenheid wel juist? Wanneer we nog eens even terugwijzen op den munitie-inzet op de ver schillende afstanden, ongeacht de richtwijze, dan moet worden opgemerkt, dat ook de directe richting op grootere afstanden, zeer veel munitie eischt. Groote afstanden en veel munitie zijnabso- luutaan elkaar verwant. Doch lang niet alle indirecte rechtwijzen behoeven aanzienlijk meer munitie te kosten dan de directe richting. De domineerende factoren, van invloed op het mumtieverbruik waren de fout in den afstandmeter en den in valshoek. In hoeverre oefent nu de indirecte richting invloed uit op het munitieverbruik Vaste regels zijn niet te geven. Veel hangt af van de te be zigen richtmethode. De fouten worden gemaakt in de lengte en de breedte. Daar het hoofdkenmerk der indirecte richting is, het geven van de elevatie ten opzichte van het horizontale vlak„ behoeft de zijd. richting geen groote fouten te geven. De nieuwe Ned affuit geeft de zijd. richting tot op 1 °/00 nauwkeurig2). Kegelt men de zijwaartsche richting ten opzichte van een hulp- richtpunt bekend terreinvoorwerp dan maakt men grootere fouten. Bij de art. rekent men in Holland 3-6°/00, volgens het Indische Schietv. Art. 5°/00. Nemen we om de gedachten te bepalen gemiddeld 4°/00, dan: is de fout in de breedte op de verschillende afstanden Afstanden 1000 1500 2000 2500 3000 M. 4°/co 4 6 8 10 12 2x .8 12 16 20 24 In de diepte zit het grooter worden van de fout in de speling derrichtmiddelen. (Andere fouten „fout in berekende daginvloe den" kunnen ook bij de directe richting niet weggehaald worden). Hoe groot is nu deze fout? Dit hangt geheel af van de hoe danigheid van de te bezigen toestellen. Momenteel neemt men: in Nederland op de N. S S. bij de berekening der veiligheidsfac toren bij het schieten over eigen troepen een „richten drukfout" aan van 5°/00. Alleen de richtfout is o. i. ten nadeele van de indirecte richting te schuiven. 551 De uitspraak, dat de indirecte richting zeer veel munitie eischt, vindt naar de redactie vermeent, haar oorzaak elders, n. 1. in het feit, dat met in directe richting afgegeven vuur veelal niet rechtstreeks waargenomen vuur is. De schutter en evenmin de waarnemer ziet het doel niet, de schutter vuurt door ook al heeft het doel zich aan het vuur onttrokken Er wordt m. a. w. veel munitie verspild. affuit van de mittailleur M. 23 h. 1.1. in gebruik geeft de zijdelingsche richting tot op 11%0 nauwkeurig: dit wordt voor de practijk voldoende geacht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 43