bezwaren, die het terrein in dit opzicht vaak zal opleveren. 6e. Moet terwille van het vuren door openingen, de normale tactiek gewijzigd worden en verouderd genoemd worden, zooals kapn. Lagerwerff in zijn studie„Hetmitr. vraagstuk taktisch en organisatorisch Het moet wel merkwaardig genoemd worden, dat, terwijl alle wapens hun taktiek aanpassen aan de ervaringen van den wereld oorlog, men nu voor de zw. mitrs. tot de conclusie zou komen, dat de tactiek van de inf. uit den wereldoorlog nu verouderd zou zijn. Voor de bestrijding van deze opvatting, n. 1. om ter wille van het sparen van openingen, de min. frontbreedten te ver- grooten, leze men A. Q. H. DijxhoornDiscussie Mitr. vraag stuk blz. 848. Ten slotte zouden wij willen wijzen op een groot nadeel van groote openingen in het vuurfront. Men geeft oogenblikkelijk te kennen, waar men met de massa der inf. aanpakt, vergemakkelijkt de verdediging, en vervalt in een zeer groote fout die in 1870 reeds voldoende zwaar is gestraft, daar deze brokstukken bloot staan aan een omvattend vuur van den verdediger (Zie hiervoor: W. v. ScherffUnsere heutige Inf. Taktik). Conclusie. Hoe wij het schieten door openingen ook beschouwen, het is o. i. een wijze van steunen, waarop men onmogelijk het algemeen gebruik der zw. mitr. kan baseeren. Het kan hoogstens een hulp middel zijn, waarvan de moeilijkheden, vooral in vlak, onover zichtelijk terrein niet moeten worden onderschat. Bij de nadering zal men er natuurlijk veel eerder toe over kunnen gaan, om door aanvankelijk weinig in voorste lijn te plaatsen, het schieten door openingen mogelijk te maken. De regeling van de beweging der compagnieën krijgt vooral uit dit oogpunt o. i. een zeer verhoogde beteekenis. Tijdens het gevecht zal deze wijze van steunen bitter tegen vallen, hoewel men in vlak terrein bij de bestaande orga nisatie der mitr. afdeelingen deze gebrekkige wijze van steunen niet zal kunnen missen. II. Het schieten over eigen troepen. Het schieten over eigen troepen heeft het groote voordeel dat men aan geen openingen gebonden is men kan steunen in het heele batns. vak. Doch nu brengen de veiligheidsmaatregelen een geweldige beperking. Nemen wij bijv. eens als voorbeeld de veiligheidsfactoren volgens het Ned. schietv. Zw. Mitr. 1920 en het Indische voorloopig schietv. voor de Mitr. afdeelingen 1919. a. Hollandsche voorschrift - Bijlage 6A. A. Vuursoort. Begrijpelijk is, dat men een vuursoort neemt, die afwijkingen en gevolgen van fouten tot een minimum reduceert. Vandaar dat voorgeschreven is puntvuur of beperkt spreiden in breedte en diepte. 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 51