B. Veiligheidsmaatregelen. 1. Klemmen moeten stevig worden vastgedraaid. 2. De mitr. moet vastgeschoten zijn. 3. Doelsafstand moet verkregen zijn door inschieten of meting' (daginvloeden in rekening brengen). 4. De bediening moet rustig zijn. 5. Er mogen geen gebreken aan wapen of affuit bekend zijn (zie Mitr.-boekje). 6. Het karakter van de mitr. moet in rekening gebracht worden.. 7. Verband moet bestaan met de te steunen infanterie. C. Veiligheidsgrens. Bij voldoende verschil in hoogte-opstelling tusschen mitr. eigen troepen, mitr. vijand vijand/eigen troepen, kan men de veilig heidsgrens in het terrein door middel van de veiligheidsnokken uitzetten. In vlak terrein moeten we de veiligheidsgrens in afstand om zetten. De mitr. moet minstens 300 M. achter eigen troepen staan en de vijand zich minstens 500 M. voor eigen troepen bevinden. Van 4-900 M. achter eigen troepen kan het vuur 400 M. voor eigen troepen liggen. Indisch voorschrift van 1919, blz. 45. Vuur over eigen troepen mag plaats hebben. Wanneer die troepen door hun opstelling tegen het vuur van de eigen mitrailleurs volkomen zijn gedekt. B. In andere gevallen alleen dan als gelijktijdig aan de vol gende voorwaarden wordt voldaan: le. de te gebruiken loop mag geen abnormaal groote spreidin gen geven (de tot nu toe opgedane ervaring leert dat een loop waaruit 20.000 patronen verschoten zijn nog aan dezen eisch voldoet); 2e. de watermantel moet geheel gevuld zijn; 3e. de bundel mag niet dicht langs den grond of doorboomen gaan 4e. indien de mitrailleur op het doel is gericht, moeten de eigen troepen zich steeds beneden de vizierlijn bevinden; (Men verkrijgt dit door een verhoogde opstelling, door een hoogere opstelling des vijands, dan wel door beide tegelijk). 5e. de hoogtestelbeugels en stelstiften moeten zoodanig ge plaatst zijn, dat een fout van den schutter geen gevaar voor eigen troepen tengevolge kan hebben; 6e. rekening houdende met den onder 4en genoemden eisch en met de verheffing van de baan moet de middelste baan ongeveer 5 M 2 maal de 50 pCt. hoogte spreiding boven de hoofden der eigen troepen gelegen zijn. Momenteel past men in Holland op de N.S.S. een andere be rekening toe voor de veiligheidsgrens. Men neemt daar de na volgende veiligheidsmaatregelen 560

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 52