als men den steun der zw. mitrs. niet alleen wil baseeren op het problematieke schieten door openingen, is het schieten over eigen troepen een levensvoorwaarde voor zw. mitrs., optredend in vlak: terrein. Een van de groote nadeelen van het schieten over eigen troe pen is wel, dat men het vuur moet staken op het moment, dat de aanvallende inf. de beslissende gevechtsafstanden bereikt, of het vuur moet verleggen. Men zal dien afstand zooveel mogelijk moeten, bekorten. Ook in dit opzicht moet het ballistisch vermogen, van de zw. mitr. bekeken worden. Toen de Duitschers in den We reldoorlog het S. S. projectiel invoerden, behielden zij het S. projectiel, juist in verband met het schieten over eigen troepen. Het S. projectiel had een meer gekromde baan en vermoedelijk een kleiner DS 80. Ook in verband hiermede moet de DS 80 zoo klein mogelijk gehouden worden. Vandaar, dat men in Nederland bij het kal. 7.92 mm. niet met een projectiel zal kunnen volstaan. Juist in vlakke terreinen is o. i. het schieten over eigen troepen een levensvoorwaarde voor de zw. mitr. Men moet vooral niet vergeten, dat men in de vlakke terreinen lang niet zooveel uit het wapen zal halen, dan in golvende terreinen. Doch al zou de afstand, waarbij de mitrs. vurend over eigen troepen, het vuur moeten staken bij nadering van de eigen infie. tot 2/300 M. kunnen worden teruggebracht,, dan nog is het o. i. ontoelaatbaar om de inf. op de meest kri tieke momenten den steun der mitrs. te onthouden, m.a. w. bij nadering van eigen inf. alleen het vuur te verleggen. Men kan dan de inf. helpen door: le. De mitr. in voorste lijn te brengen. 2e. Te schieten door openingen. Beide methoden zijn o. i. onvoldoende. Bij punt 1 zal men meestal niet eens tot steunen komen, in geval 2 is de steun onvoldoende. De vlakke terreinen maken in dit stadium van het gevecht een juist gebruik van mitrs. onmogelijk. Er is o.i. maar één oplossing, n.l.: Geef den batns. cmdt. middelen om in dit stadium die 3 a 400 M. te overbruggen. Geef hem een aantal lichte automatische wapens, die in dit moment de taak van de mitr. op die afstanden kunnen overnemen. Men heeft dan de navolgende groote voordeelen: le. Men offert geen mitr. op om steun te verleenen, die ze in de meeste gevallen niet kunnen geven, indien men ze in voorste lijn brengt. 2e. De afstand 3/400 M. wordt zeer krachtdadig beheerscht door een wapen, dat vanwege lichtheid en gering aantal bedie ningsmanschappen, wél in voorste lijn kan optreden. 3e. De mitrs. blijven dan een wapen in handen van den batns. cmdt., die kan doen vuren door toevallige openingen of het

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 54