vuur verleggen, en doen aansluiten aan dat van de ingezette lichte automatische wapens. 4e. Men betracht een gepaste zuinigheid met het personeel der mitr. afdeelingen, dat aan hooge eischen moet voldoen, in oorlogstijd moeilijk is aan te vullen, en o. i. niet opgeofferd moet worden bij werk, dat door lichte automatische wapens die n. 1. toch in het leger reeds aanwezig zijn, kan worden verricht. Van die lichte automatische wapens in handen van den batal jons cmdt. zou men per Batn. een 8-tal moeten indeelen. (2X4 voor elke compie. der le linie. Wij zouden ze willen uitrusten met een zeer licht affuitje, zoodat men bestaande verhoogde op<- stellingen zou kunnen benutten voor het schieten over de voorste groepen of secties. Voor N e d. - I n d i zou men een zeer goede organisatie krij gen door de batns. cn. weder de oude Madsengeweer afdeeling, ter beschikking te stellen. Voor Nederland wordt het vraagstuk moeilijker. Men zal daar het groot aantal zw. mitrs. (12 per batn.) in verband met de onkosten, niet kunnen behouden. Stel, dat het aantal zw. mitrs. tot 8 wordt teruggebracht. Dan beschikt men aldaar per batn. over 8 zware en 8 lichte mitr. De zw. mitrs. blijven het wapen in handen van den bat. cmdt. om de inf. te steunen in alle gevechtsphasen vanaf de nadering tot en met de beslissing. De lichte automatische wapens (met affuit) vormen het middel in handen van den batns. cmdt. om het hiaat te overbruggen dat ontstaat, indien de eigen inf. den vijand tot op ongeveer 500 M. is genaderd en het vuur der zw. mitrs. in die zóne, hoe men ze ook wil gebruiken, onherroepelijk sterk zal verminderen. Organisatorisch zijn meerdere oplossingen mogelijk. a. Per. batn. worden ingedeeld een mitr. cie. of peloton van 8 stukken en een afdeeling lichte automatische wapens met affuit a 8 stukken. (Deze beide afdeelingen tot 1 compie te vereenigen, wil ons in verband met de ab soluut verschillende opleiding van het personeel niet absoluut noodig voorkomen). b. Het batn. beschikt alleen over een afdeeling a 8 stukken lichte automatische wapens met affuit de zware mitrs. wor den per regt. gecentraliseerd. Welke oplossing te kiezen Beide hebben voor- en nadeelen. Het voordeel van a is te zoeken in het feit, dat de bat. cmdt. ten allen tijde beschikt over de middelen, die bij het gevecht zullen worden gebruikt. Door dit innig contact is een nauwe samen werking en in vredestijd doelmatige oefening gewaarborgd, (dit voordeel kan o.i. voor Nederlandsche omstandigheden niet geiden- merkwaardige vredesorganisatie). Het nadeel is, dat het nu ver minderde aantal zw. mitrs. wel wat gelijkmatig over de batns, is 563

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 55