de voor haar meest belangrijke punten te beschieten (infanterie kanonnen). Het is wel goed om ook eens na te gaan, wat of men over dit onderwerp vinden kan in de buitenlandsche reglementen. In de „Instruction provisoire sur le service en campagne de l'artillerie 1922", een voorschrift dus ontstaan na den oorlog en gebaseerd op de oorlogspractijk vindt men het volgende. Destruction des tranchées. Zone de sécurité. La zone de sécurité a ménager en avant de l'infanterie pendant le tir de 155 C. est en principe supérieure a 400 mètres. Toutefois, quand la troupe dispose d'abris ou de terrassements suffisants pour les protéger contre les éclats projectés en arrière, cette limite peut s'abaisser jusqü a 200 mètres. Zooals men ziet een ruime grens en alleen bij voldoende dekking van de eigen infanterie een verkleinen tot 200 m. Nu is het kaliber van 155 mm. grooter dan zelfs van onzen nieuwen veldhouwitser, maar daartegenover staat, dat deze Hw. een projectiel zal krijgen met groote springlading en gevoelige buis, en zoo zal die grens van 400 m in normale gevallen wel niet veel kunnen worden verkleind. Iets verder vinden we in het Fransche voorschrift omtrent de Zone de sécurité, bij, Tirs d'accompagnement et d'arrêt. aTirs d'accompagnement Granaat schokstelling op 2000 m 200 m op 5000 m250 m. Granaatkartets op 2000 m200 m op 5000 m300 m. b. Tirs d' arret. Conserver les chiffres ci-dessus, sauf pour le tir de l'obus explosif percutant, dont la zone de sécurité peut être réduite de 50 mètres (distance de projection en arrière de la plupart des éclats, contre lesquels 1' infanterie est généralement abri- tée pendant 1' exécution des tirs d' arrêt). Ook hier dus weer gedekte opstelling van eigen infanterie, als eisch voor het verkleinen van den afstand. De door de Franschen opgegeven afstanden verschillen dus niet zoo heel veel van hetgeen wij als een gemiddelde aannemen. Daarbij komt echter nog, dat noch onze voorschriften, noch de aangehaalde „instruction" rekening houden met de moderne pro jectielen met gevoelige buis. In plaats van den afstand genoemd in ons G.V. Mob. A. te gaan verkleinen zonder meer, zou het wellicht aanbeveling verdienen na te gaan of met het oog op de ge voelige buizen geen andere, ruimere, grenzen zullen moeten worden aangenomen. Ook het Nederlandsche schietvoorschrift geeft voor het schieten over eigen troepen bepaalde grenzen aan, welke voor lange kanonnen al naar gelang den afstand waarop de 569

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 61