6. EENIGE GREPEN UIT DE GESCHIEDENIS DER LEGERVERPLEGING. door A. VOIGT. Kapitein der Infanterie. Inleiding. Zoo ergens, geldt hier het spreekwoord Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Hoeveel gebrek en ellende zouden niet voorkomen zijn, als de legeraanvoerders steeds de lessen der krijgs geschiedenis ter harte hadden genomenDe veldtochten der ouden reeds leeren ons, dat de legerverpleging steeds een onaf scheidelijk deel van de oorlogvoering is geweest en vaak grooten invloed op de operatiën heeft uitgeoefend, ja, in sommige tijden de oorlogvoering zelfs geheel heeft beheerscht. Menige bevelhebber heeft overwinning op overwinning behaald en toch geen succes gehad, tengevolge van een niet of slecht geregelde verpleging. In den loop der tijden zijn de factoren, die van invloed zijn op de legerverpleging belangrijk gewijzigd. Over het algemeen werd de verpleging daardoor niet eenvoudiger. Zoo is de getal sterkte der legers steeds grooter geworden, zoodat steeds meer menschen en dieren in een beperkte ruimte gevoed moesten worden. De voeding werd geleidelijk rijker en afwisselender gemaakt tengevolge van de betere inzichten in de voedingleer en de hoogere eischen, die de soldaat aan zijn voeding ging stellen. Door de betere verkeersmiddelen ontstond een snellere uitwisse ling van producten en was het niet langer noodig op het plat teland groote voorraden aan te houden, zoodat aanvoer van ach teren meer en meer noodzakelijk werd. Aan den anderen kant echter werd deze aanvoer door dezelfde verbetering der verkeers middelen weer gemakkelijker uitvoerbaar. Een en ander bracht een ommekeer teweeg in de wijze waarop de verpleging werd uitgevoerd. Aan de hand hiervan zou men de volgende tijdperken kunnen onderscheiden: I. De oude tijd en de middeleeuwen, in welke periode de soldaat meestal in zijn eigen voeding voorziet en slechts bij uitzondering van een bepaald verplegingssysteem sprake is. II. Het tijdperk van het magazijnstelsel. Dit stelsel ontstond onder Lodewijk XIV (+1650—) en werd vrijwel uitsluitend toegepast tot den veldtocht van Napoleon naar Italië in 1796. 584

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 76