Den 20sten is, na drie dagen vechten, Gorgues ontzet en een week later Zoco el Arba bereikt, dat voorloopig door de colon ne-F. Berenguer bezet blijft en het hoofdkwartier wordt van den gen. Navarro, commandant van het Westfront. De colonnes-Cas- tro Girona en Serrano stooten door tot Dar Akoba en den 30sten slaagt Serrano erin binnen Chechaouen te komen. Hoe de toestand, niettegenstaande die successen, aan Spaansche zijde is, blijkt het beste uit een beschrijving van den Franschen overste Reginald Kann (41), die van 28 September tot 3 October, 1924, de reis maakte van Ceuta naar Chechaouen, waarvan het ver slag hier, zeer bekort volgt: Den volgenden morgen verlaat ik Ceuta met het treintje, dat er "twee uur over doet naar Tetouan. Na verscheidene tunnels, op 3 K. M. van het station, doorgereden te zijn, komt men uit in de versterkte zone en verandert alles opeens. Zonder den minsten overgang zijn we in een rechtaf vijandig Afrika. Langs den weg, evenwijdig aan de spoorbaan, staan van afstand tot afstand, dubbelposten, alsmede ruiterwachten van de guardia civil. Om de 5 of 6 K. M. stopt de trein eenige minuten bij kampen en bemerk ik, dat ons convooi bestaat uit twee platte wagens, op de een een groep infanterie, op de ander een sectie mitrailleurs met de stukken tot vuren gereed. Wij rijden hier langs het gebied der Andjera, de eenige bergstam, die niet aan den huidigen opstand deelneemt en toch treft men tegen over hen deze nauwkeurige voorzorgen. Het eerste vak van het traject Tetouan-Chechaouen, tot de vooruitgeschoven basis van Ben Karrich op een 10 K. M. afstand, is vrij van 8 v. tot 6 n.; dan is er een wegdekking opgesteld. Ik heb dus slechts den 29sten September te Tetouan een auto te huren en in vollen vaart zijn we in minder dan een half uur te Ben Karrich. Vandaar moet men verder op een der geblin deerde vrachtauto's van het transport, bestemd voor de post Souk el Arba, halfweg Chechaouen. Een veertig van die voertuigen staan in colonne met eenen op den weg in afwachting van het bevel tot vertrek, maar dit laat zich wachten, want men is te Zina, de volgende post 5 K. M. verder, in gevecht. Twee bat terijen zijn voor Ben Karrich in stelling en vuren ononderbroken. Hier hoor ik voor de eerste maal spreken over den paco en sindsdien hoor ik over niets anders meer. Hij is de schutter, die, op zijn eentje achter een rotsblok verscholen met een Mau ser'en een handvol patronen, de gelegenheid afwacht om zijn 515 (41) R. Kann, Les Espagnols dans le Rif. Verdere bronnen R. Lambel, Les combats dans le Rif Marocain. J. Ladreit de Lacharriere, Le Rêve d' Abd el Krim. G. Rebelion, Seis meses en Yebala. Artikelen van El Tebib Arrumi(M. Ruiz Albemz) in El Debate; wat betreft resultaten, zwaar gecensureerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 7