die uit Rome, dan wel uit reeds onderworpenen onder Romeinsch bestuur gebrachte streken aangevuld werden een operatiebasis met een etappelijn De verpleging der Romeinen is dan ook, althans voor dien tijd buitengewoon goed geweest. De successen van Julius Cae sar in zijn strijd tegen de Belgen, Germanen en Britten moet men in hoofdzaak daaraan toeschrijven, dat hij maar niet on bezonnen voortrukte maar zorgde, dat zijn verbindingen niet verbroken werden en zijn leger steeds goed verpleegd kon worden. Alleen op deze wijze was het hem mogelijk met goed gevolg tegen een groote overmacht op te treden. Het eenige bekende geval, waarin Julius Caesar de verpleging onvoldoende had voorbereid, was de eerste expeditie tegen de de Britten (55 v. Chr In den herfst van dat jaar scheepte hij zich nabij het heden- daagsche Boulogne met 2 legioenen op 80 vrachtschepen en eenige galeien in. De ruiterij zou op 18 schepen volgen. Hij kwam tegen den morgen bij de Engelsche kust aan, maar zag zich gedwongen voor anker te gaan, daar de schepen met de cavalerie nog niet aangekomen waren. Toen deze er echter tegen den avond nog steeds niet waren, liet hij het anker lichten en zocht eenige mijlen verder een geschikte ankerplaats, die daar ook werd gevonden. De Britten boden ernstigen weerstand, doch dit mocht hun niet baten en de landing gelukte. De 18 schepen met de cavalerie lieten zich echter wachten. Deze waren door een hevigen storm overvallen en daardoor genoodzaakt geworden naar Gallië terug te keeren. Dit was een zeer ongunstige omstandigheid, daar het expeditieleger nu zoo goed als geen cavalerie bezat om tegen de strijdwagens der Britten op te treden. De toestand werd voor de hoofdmacht gevaarlijk, toen door onbekendheid met de werking van den vloed de schepen door een plotseling opstekenden storm van de ankers sloegen, zeil en touwwerk verloren en tegen elkaar geslagen werden, waardoor de vloot zwaar beschadigd werd. Het moreel der troepen had hierdoor erg te lijden, want men miste de middelen om de schepen weer zeilklaar te maken, terwijl men over onvoldoende levens middelen beschikte, daar Caesar erop gerekend had vóór den winter weer in Gallië terug te zijn. En om het ongeluk te ver volledigen brak onder de Britten, die zich aanvankelijk onder worpen hadden, een opstand uit, daar zij hoopten de van levens middelen verstoken en van hun schepen beroofde Romeinen, die bovendien veel geringer in aantal waren dan zij oorspronkelijk dachten, te vernietigen. Caesar nam echter onmiddellijk maatregelen, zooveel mogelijk levensmiddelen te verzamelen en zond eenige schepen naar Gallië om de noodige materialen te halen tot herstel van de vloot. Het gelukte hem zijn schepen op een 12-tal na weer bruikbaar te maken. 588

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 80