7. WELKE RESULTATEN ZIJN VAN „DAGINVLOEDEN" TE VERWACHTEN. door E. BARETTA. Eerste Luitenant der Artillerie. Het toepassen van daginvloeden bij de artillerie beoogt de ligging van de schoten reeds bij de opening van het vuur zoo dicht mogelijk bij het doel te brengen. Daar omtrent de te verwachten resultaten van deze toepassing, evenals omtrent de wijze van toepassen, nog uiteenloopende meeningen heerschen, wordt in het navolgende, zoo mogelijk althans, een richting voorgebracht tot een oplossing van eenige vraagstukken, welke zich hierbij kunnen voordoen. De meeningen omtrent de resultaten van daginvloeden zijn meestal gebaseerd op de uitkomsten van één of enkele vuren, in de praktijk mede gemaakt en veelal is het uit te spreken oordeel, ervan afhankelijk, hoe de ligging van zulke vuren is geweest. Deze beoordeeling, afhankelijk als ze is van de vraag naar de practische resultaten van het toepassen van daginvloeden, is juist, maar onjuist is het op enkele vuren te oordeelen of zelfs te veroordeelenvoor een gezonde uitspraak zal moeten worden beschikt over veel gegevens, verkregen door vuren in diverse terreinen, jaargetijden, met verschillende vuurmonden, munitie enz. Om de beschikking te krijgen over voldoende gegevens zal geruimen tijd noodig zijn, gezien de weinige werkdadige vuren met daginvloeden en de moeilijkheid om bij schietoefeningen juiste gegevens te leveren voor een zuivere vergelijkingsbasis. En toch, tot zoolang deze niet ter beschikking staan zal slechts een theoretische beschouwing iets kunnen leeren. Wat verstaan we eigenlijk onder daginvloeden Daginvloeden zijn de constante fouten, welke afwijkingen veroorzaken van het gemiddeld trefpunt van een groep schoten t. o. z. van wat de schootstafel hiervoor van aangeeft. Deze fouten worden veroor zaakt, doordat de omstandigheden, waaronder een bepaald vuur wordt afgegeven afwijken van de standaardgegevens waarvoor de schootstafel geldt. 591 ij Dit reeds eerder ter publicatie ontvangen artikel was door den schrijver bestemd te verschijnen vóór aanvang van de jaarlijksche schietoefeningen der mobiele artillerie. Tot haar leedwezen heeft de redactie, door het bij zonder karakter dat het Meinummer kenmerkt aan den wensch van den schrij ver geen gehoor kunnen geven. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 83