De dH, d.i. de afwijking welke ontslaat tengevolge van de hoogte boven den zeespiegel, zal meestal worden opgegeven door den meettroep, welke hoogte uit de gebruikte kaarten bepaalt; werkende op zoo'n kaart, is de hoogtebepaling afhankelijk van de juiste bepaling van de plaats van doel en van batterij, echter ook van de schaal van de kaart, mogelijk ook van het jaartal van herzie ning van de kaart enz. Aangenomen wordt dat de 50% afwijking hiervoor 5 m. is. De dT AB) d.i. de spreiding welke ontstaat ten gevolge van temperatuursverschillen, volgt uit het weerbericht dan wel uit de bekende formules. Hoe ook verkregen, een 50% afwijking van 1° C is wel te aanvaarden. De Wb. d.i. de afwijking ten gevolge van wind in de richting van de baan, volgt uit het weerbericht. Het weerstation per regiment ingedeeld, zal nu eens dichter bij de eene, dan dichter bij de andere batterij werken. In bergterrein moet het niet uitgesloten worden geacht, dat het weerstation niet dicht bij de batterij metende, minder juiste gegevens zal verstrekken voor den ballistischen wind. Fei telijk zou ook de wind in elk punt van de baan, welke het projectiel zal doorloopen, moeten worden bepaald, het blijft dus behelpen zelfs bij de meest zuivere gegevens, evenals het behelpen blijft met het aannemen van de z.g.n. ballistische wind, welke op 2/3 of 4/5 van de culminatiehoogte waait. De fout te maken op de wind zal daarom groot kunnen zijn. Mede in verband met het feit, dat in Indië normaal geen windsterkte boven 4 a 5 m. te verwachten zijn, kan een 50% afwijking van 1 m. zeker aangenomen worden. Alle daginvloeden zijn hierboven even ter sprake gekomen, voor zoover deze de dracht beinvloeden; om echter de ligging der tref punten te overzien, moet nog de fout welke gemaakt kan worden bij het bepalen van de uitgangsgegevens, d.w.z. de fout in topo grafische afstand en terreinhoek in rekening komen. De fout in het bepalen van den afstand zal o.a. afhangen van de aanwezigheid van een meettroep en de nauwkeurigheid, waar mede deze werkt en kan werken. Verder zal deze ten nauwste samenhangen met de gegevens omtrent de plaats van het doel, dus van de mogelijkheid of over vliegerfoto's kan worden beschikt, dan wel gegevens van doelverkenningspatrouilles, enz. Waar in Indië in 't algemeen op kaarten van de schaal 1 50000 wordt gewerkt ware de 50% afwijking eens te stellen op een /2 mm. of wel 25 m. op alle afstanden. In verband met de nauwkeurigheid van de te gebruiken richt- middelen wordt de 50°/o fout in terreinhoek op 1 °/oc gesteld. Resumeeren wij de bovenstaande getallen, ter illustreering voor de 7.5 cm. Vd., dan krijgen we ondervolgend staatje 594

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 86