Ter illustreering het volgende staatje: Waarschijnlijke fout op het G. T. bij het afgeven van één laag(in m.) op afstanden 3000 4000 5000 6000 7000 bij 7.5 cm. Vd. 12 14 17 18 21 St. G. bij 7.5 cm. Bg. 12 14 16 21 30 St. G. L. I Het staatje is eenvoudig te verlengen of te maken voor wat be treft de waarschijnlijke fout op de breedte en hoogte. Hieruit zal men dan zien, dat mede om deze reden, bij schiet oefeningen, in het trekken van conclusies bij vuurzuiveringen, voor zichtigheid geboden is. Het vorenstaande berust in hoofdzaak op eenige aannamen, welke zooals de naam reeds zegt niet op de werkelijkheid berusten. De officier van de meettroep zal echter zijn indruk van de nauwkeurig heid van werken hebben, de officier weerstation een indruk (ten deele althans) van zijn deel. Onmogelijk is het echter niet om de benaderde gemiddelde waarden voor de aannamen te vinden. Zoo zou dit b.v. voor de W. b. gevonden kunnen worden door ballon- metingen in verschillende terreinen met twee theodolieten, welke dus het meest zuivere weerbericht verstrekken tegenover het uit de automatische registratie verkregene. Eenvoudiger is het wel om door het afgeven van vuren na volledige voorbereiding de directe resultaten te meten, dit zal evenwel kostbaar zijn en bovendien in bepaalde terreinen niet wel mogelijk, terwijl bovenstaande aan namen betrekkelijk willekeurig tijdens de oefeningen in de garni zoenen tot op zekere hoogte zijn te vinden. Bovendien zal men op deze wijze leeren kennen waar fouten gelegen zijn, terwijl de fou tenbron uit de resultaten van daginvloedvuren achteraf dikwijls niet mogelijk zal blijken op te sporen. Mede in verband met die besproken aannamen mag het boven staande geheel beslist niet worden bezien, als te zijn een tot in alle details nauwkeurige beschouwing van vraagstukken, welke zich bij het toepassen van daginvloeden kunnen voordoen. Veel meer is het dan ook de bedoeling geweest een globale schets te geven van oorzaken met gevolg en de combinatie van dezen. 598

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 90