teren over te gaan, dan weer zonder eenigen noodzaak. Gelukkig nadert men het als gevaarlijk bekend staande punt van Cherouta en de vaart wordt versneld. Aan weerszijden van den weg raast het vuur van mitrailleurs en geweren. Alles bedaart, als wij in de vlakte van Dar Akoba afdalen, waar wij over den bovenloop van de O. Lao gaan. Lager in de vallei raadt men, naar de grillige bergen te oordeelen, de zware gevechten, die daar drie weken geleden zijn geleverd, toen alle posten aan die rivier, tot aan hare uitmonding, moesten ontruimd worden. Van Dar Akoba tot Chec haouen is het tamelijk veilig. Chechaouen heeft pas de ontberingen van een langdurige in sluiting doorgemaakt en ondergaat daarvan den terugslag. Een eerste convooi is drie dagen geleden aangekomen, maar was allereerst voor de troepen bestemd en de burgerij is nog steeds op rantsoen. De levensmiddelen kosten vier maal den prijs van een maand geleden. De inwoners staan, ondanks de vijandelijk heden, onafgebroken in betrekking met de stammen in den om trek, bij wie zij bijna allen vrienden en verwanten hebben. Het is vreemd om te zien, dat de vijandelijke schutters niet alleen het kamp, dat een uitstekend mikpunt vormt en waarbinnen zich slechts Spanjaarden bevinden, op den korrel nemen, maar ook de stad, waar slechts hun landgenooten leven, op gevaar af van een der hunnen te treffen. De ontruiming van de posten langs de O. Lao heeft groote sensatie verwekt, want de bevolking vraagt zich af, of de stad op haar beurt ook niet zal ontruimd worden. Mitsdien is haar houding omzichtig en gereserveerd, ondanks de aankomst van de colonne-Serrano. Men toont zich goedgunstig tegen de troepen, maar zonder overdreven geestdrift. Wat staat er morgen te gebeuren Wat zal er van de stad worden, als de colonne teruggaat? In wiens handen zal ze vallen? Heel het land koestert voor Abd el Krim een grenzelooze be wondering. Hij heeft een algeheel overwicht weten te verkrijgen op de bevolking van de streek, wier afgod hij is. Hoewel zijn invloed verwijderd en tot zekere mate niet daadwerkelijk is, want nimmer is hij zelf hier verschenen „heeft hij vat weten te krijgen op alle bergstammen, de Andjera uitgezonderd." De overste Kann volgt den 6den October de approviandeering van de post Kala vanuit Chechaouen en geeft hiervan volgende, voor de Spaansche tactiek karakteristieke beschrijving„Men verwittigde mij juist heimelijk, dat de afdeeling Cherifynsche Mehalla, bij de colonne-Serrano ingedeeld, bevel heeft ontvangen vannacht om 12 uur te vertrekken en dat de rest der troepen's morgens volgen zal. Met het aanbreken van den dag ben ik in het kamp. Men gaat de post Kala, op de hoogten N. W. van de stad gelegen, approviandeeren. De Mehalla heeft vannacht den top van de piek, die de stad beheerscht, beklommenzij moet er de aandacht van de rebellen tot zich trekken en tege lijkertijd uit haar domineerende opstelling den marsch van het 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 9