Treint op het IIele Algemeen Congres der IIIcle Internationale o.in. verklaard: „Wij zullen gewapend verzet der koloniën steunen. W'j zullen dat verzet doen samengaan met de beweging van het prole tariaat in Frankrijk. Die vereenigde pogingen zullen de Fransche omwenteling verhaasten." Niettemin hadden de Fiansche kameraden aanvankelijk eenige moeite in den amrar een medestander te zien, vele proletariërs hadden nimmer van hem gehoord. De kameraden- députés Semard en Doriot zenden hem in September, 1924, een telegram van gelukwenschen, dat door de Humanité gepubliceeid en als volgt van bijschrift voorzien wordt: „Meer dan ooit moet tegen het moordend imperialisme de gewapende strijd voor de onafhankelijkheid gepaard gaan aan de worsteling der proletariërs in het moederland. Wij, communisten, zijn met Sun Yat Sen, met Abd el Krim tegen het radicaal-sociaal-democratisch imperialisme Blum-Herriot." Tn een ander nummer heet het: „De bevrijding van het Rif door zijn eigen bewoners wordt van meer belang door het feit, dat ze de stammen van het Fransche gebied aanmoedigt des- gelijk te handelen tegen onze imperialisten." Moscou acht zulks met het ooCT op de verdere plannen met Abd el Krim maar half voldoende en den 2/12-1924 ziet Zinovieff zich gedrongen den ijver der ka meraden aan te moedigen door geldelijke ondersteuningen aan het Comité central du parti communiste francais, middels kameraad Rappoport, te doen toekomen, „hoewel", zooals laatstgenoemde aan kameraad Cachin schreef, „de verplichting om het proletariaat van Noord Afrika te hulp te komen en te reorganiseeren, geheel rusc op de partij in Frankrijk, Spanje en Italië In December, 1924 zetten de communisten in Parijs relletjes op touw, die wel^ krachtig onderdrukt worden, maar hun eenige eervolle vermeldingen uit Moscou bezorgen: „De Fransche communistische partij heeft door haar energieken arbeid onder de verdrukte naties van Nooicl Afiika zich niet alleen de dankbaarheid van de I. K. K. I., maar van het proletariaat der geheele wereld verworven." Kameraad Daiiot, „een der flinkste en ijverigste werkers", en kameraad Férand, „geheel op de hoogte van het programma van de koloniale sectie der I. K. K. I., ingewerkt in de methode om de verzetspartijen in de gekoloniseerde en half gekoloniseerde achterlijke landen te oiga- niseeren", worden met name vermeld. De oud-journalist Abd el Krim exploiteert, als te doen gebruike lijk, de artikelen van de Humanité door ze onder de stammen te verspreiden, er op wijzend, dat men bij een komende actie teg^n Frankrijk op vrienden in het vijandelijk kamp kan rekenen. Te Parijs wordt een Comité central d'action contre la guerre du Maroc opgericht, dat zijn hoofdkwartier betrekt in het Maison des Syndicats, 33, Rue Grange-aux-Belles, meetings belegt, nu en dan bezocht door kameraad Voline van de ambassade der Soviets,en waar men proletariërs van alle exotische landen laat optreden,, o.a. Hadj. Ali ibn Abd el Kader en Mahmoud ibn Lekhal,-agenten van 62&

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 12