den amrar. De Humanité verkondigt met vetgedrukte koppen de wapenfeiten van den Rifaan en, als eenmaal het offensief tegen Fransch Marokko is begonnen, levert het blad nauwkeurige in lichtingen aan Abd el Krim over de versterkingen, naar Marokko ge zonden. In de Kamer propageeren de kameraden Doriot c.s. de zaak van den amrar, zoodat het in de zittingen van 19 en 23 Juni, 1925, tot heftige incidenten komt. De linkervleugel der socialisten leent tijdens 'die debatten hand- en spandiensten aan de com munisten, daarbij de gebruikelijke onnoozelheden spuiend: „Ik spreek als mijn overtuiging uit, dat in de koloniën nationalisme en bolchevisme nimmer kunnen samengaan". Een ander: „De nazaten van de mannen van '89 kunnen niet anders dan sympathie gevoelen voor onze gekleurde broeders, die zich aan de beginselen onzer vaderen verzadigd hebben." Nog tracht de Humanité, speculeerend op de angst en ongerustheid van de verwanten der militairen, een actie te ontketenen door de Fransche verliescijfers schromelijk overdreven te publiceeren. Ook opent het blad „une grande sous- cription nationale" (aan die zijde spuit en slikt men de grootste inconsequenties) om Abd el Kader aan „munitions" te helpen. In Noord Afrika weert zich mede de partij. In Tunis trachten de bootwerkers door een staking het vertrek van aanvullingen naar Marokko te verhinderen. Te Gabès en elders moet de Regeering een aantal nationalistische kopstukken doen arresteeren. Huiszoe kingen leiden lot de ontdekking van revolutionnaire centra te Algiers, Oran, Tizzi! Ouzou, In Marokko worden twee Zwitsers, aangesloten bij de sectie van Genève en leden van den 43sten cel van de communistische jeugd te Algiers, uitgezet, omdat zij, in medeplichtigheid met een ambtenaar, militaire documenten aan Abd el Krim hebben bezorgd en onder troepen en bevolking vlugschriften, in het Fransch en Arabisch, hebben verspreid. Een maand latei- worden, bij hun aan wal gaan te Bordeaux, twee leden van een anderen Algerynschen cel gearresteerd, die getracht hebben sabo tage te plegen in het militaire vliegkamp te Casablanca. Zoodat er, om met den Prediker te besluiten, niets nieuws is onder de zon. (wordt vervolgd). 629

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 13