nemen. De grootte van het gevaar kan echter tot ingrijpender split sing noodzaken, dan tegen artillerievuur op groote afstanden het geval is. De bat. comdt. heeft nu wel middelen om zich eenigerinate tegen het Iuchtgevaar te beveiligen n.l. de afdeeling van 4 zw. mitrs. die daarvoor speciaal is bestemd. Veelal zal dit dan ook het eerste deel der zw. mitrs. zijn dat in stelling wordt gebracht. Sprongsgewijze volgen der infanterie is zeer moeilijk zoo al niet onmogelijk. Men zou dan de afdeeling in tweeën moeten splitsen. Dan echter blijft sprongsgewijze verplaatsing zeer moeilijk daal de verplaatsingssnelheid te gering is, tenzij men zou kunnen be schikken over middelen van versneld vervoer (motoren). Het eenige wat de bat. comdt. kan doen is, op gevaarlijke punten de afdeeling bij voorbaat in stelling brengen, doch overigens de sectie achter de voorste compagnieën laten volgen, en bij een aanval in stelling laten komen. Hoeveel voordeel de Duitschers van hun Begleitzugzullen hebben behoeft in dit verband nauwelijks gezegd te worden. Is het gevaar van een vliegeraanval groot en is voorloopig het in gevecht komen van het bataljon niet te verwachten, dan kan zoo noodig een deel van de overige zw. mitrs. in stelling worden gebracht. Daar men op de luchtdoelen slechts schiet met zeer korte vuur- stooten en volgens door ons aangegeven beginselen de afdeeling lichte automatische wapens van het bataljon pas in het gevecht komt, indien de voorste compagnieën, het gevecht doorvoeren zou men aanvankelijk ook deelen van die afdeeling tegen luchtdoelen kunnen inzetten, mits het personeel er voor opgeleid en het materieel er voor ingericht is. Zoodra gerekend moet worden op een stuiten op den vijand, men dus onder vijandelijk infanterie vuur kan komen, dient de bat. comdt zich te organiseèren voor het vuurgevecht. Behalve een verhoogde beveiliging en verkenning, kan nu de bat. comdt. een deel der zw. mitrs. de beweging van het bataljon sprongsgewijze laten volgen, teneinde, bij een mogelijk contact, zw. mitrs. dadelijk in werking te kunnen brengen. Hoe meer men den vijand nadert, des te meer moet men rekenen op het gevecht, des te kleiner wordt de marschsnelheid, en des te eerder kunnen de zw. mitrs. sprongs gewijze van stelling tot stelling volgen. Het zelfde geldt voor de wapens tegen luchtdoelen ingezet. Vanaf dit moment dient de bat. cmdt. de bewegingen van de onderdeelen van zijn bataljon strak in handen te houden, die van de zw. mitrs. om op terreindeelen van waaruit gevaar dreigt vuur te kunnen brengen, die van de vóór- en ondersteunings compn. om dit vuur mogelijk te maken. De afdeeling lichte automatische 640 In het leger der U.S. van Amerika, vormt dit vraagstuk een onderwern van studie en beproeving. 1 Zie verschillende artikelen en Inf. Journal. Men zoekt naar een oplossing, waarbij de mitrailleurs vuurbereid op een voertuig worden verplaatst (Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 24