wapens volgt sprongsgewijze de le linie, op aanwijzingen van den bat. comdt. Tijdens deze periode komen de zw. mitrs. zoover mogelijk naai voren in stelling om eventueel van daaruit het vuur zoo lang moge lijk te kunnen volhouden. Het kan voorkomen dat men in deze periode zw. mitrs. met een kleine dekking voor de voorste lijn in stelling brengt, om vanaf domineerende punten den opmarsch van het bat. te beveiligen. Het kan hierbij mogelijk zijn, dat de compagnieën in eerste linie daarbij niet op gelijke hoogte marcheeren, en de ondersteuningscompn. achter elkaar in een speciaal deel van de strook, met vergrooten afstand achter de compagnieën der le linie oprukken om het vuur van de zw. mitrs. te vergemakkelijken. (Natuurlijk een en ander binnen toelaatbare grenzen). Hoe meer men den vijand nadert, des te minder ver naar voren kunnen de zw. mitrs. worden opgesteld. Op een gegeven moment zullen zij uit een oogpunt van veiligheid achter de voorste lijn moeten blijven. Dan beginnen de groote moeilijkheden. Zij kunnen dan de infanterie verder blijven steunen door: a. schieten vanaf domineerende opstellingen, b. schieten door openingen, c. schieten over eigen troepen (uit niet domineerende opstel lingen), waarbij aan het schieten vanaf domineerende opstellingen de voorkeui moet worden gehecht. Welke van de drie manieren moet worden gebruikt, hangt geheel van het terrein en van de tactische omstandigheden af. Alle 3 methodes zullen naar omstandigheden moeten worden toegepast. Over de waarde der methodes is op vorige blzn. voldoende gezegd. Zoo steunen de zw. mitrs. de infan terie verder, totdat deze den vijand zoo dicht genaderd is, dat het vuur moet worden verlegd. Nu is de taak van de afdeeling lichte automatische wapens begonnen. Op zijn laatst moeten zij nu, gereed tot ingrijpen, in de lijn van de voorste compagnieën volgen. De bat. comdt. moet in verband met de tactische omstandigheden de verdeeling van zijn lichte automatische wapens over de compagnieën en voorste lijn reeds gemaakt hebben, daarbij rekening houdend, met de plaats waar hij het zwaartepunt wenscht te leggen. Het vuur verleggen der zw. mitrs. en het ingrijpen van de ïichte automatische wapens in handen van den bat. comdt. moet zooveel mogelijk gelijktijdig plaats grijpen. Behoeft door omstandigheden (verhoogde opstelling, openingen in de linie) het vuur van een deel der zw. mitrs. niet verleed te worden, zooveel te beter. Op den vijand ligt nooit te veel vuur. Over de groote beteekenis van de verplaatsing der eenheden dooi den bat. comdt. is terloops reeds iets gezegd. De compn. alsmede de zw. mitrs., moeten nauwkeurig volgens de kaart (het terrein) 641

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 25