worden gedirigeerd, om de scluetmogelijkheden te kunnen benut ten c. q. maken). Gebroken moet o.i. worden met het systeem de voorste compagnieën op een zekeren afstand te doen volgen door de ondersteuningscompagnieën. Neen, de compagnieën in le linie hebben aanvalsobjecten. Bij dien aanval worden zij gesteund door zw. mitrs. vanuit vooraf verkende en z. m. vooraf bezette opstellingen. De compagnieën in eerste linie en de zw. mitrs. moeten daarbij samenwerken, om het beoogde doel zoo goed mogelijk te bereiken. Doch de bataljonsreserves (ondersteunningsscompagnieën) zouden nog een beletsel kunnen vormen voor het vuur der zw. mitrs. Welnu ver plaatst die compagnieën zoodanig dat de zw. mitrs., zoo lang en zoo goed mogelijk de compagnieën in le linie kunnen blijven steunen. De oplossing ligt geheel in het terrein. Terwijl de lichte automatische wapens in handen van den bat. comdt. steeds de kloof trachten te overbruggen die het vuur der zw. mitrs. van de voorste lijn scheidt, zullen de zw. mitrs. steeds de voorste lijn trachten te blijven steunen door te vuren op één van bovengenoemde methoden. Weerstanden worden zooveel mogelijk omvattend op geruimd. Hierbij kan het noodig zijn, dat de bat. comdt. zijn laatste reserve moet inzetten. De bat. comdt. moet onder deze omstandigheden geen zw. mitrs. in voorste lijn plaatsen. We! moeten, naarmate het gevecht voort schrijdt, de zw. mitrs. den afstand tot de voorste lijn verkorten, teneinde op den meest werkzamen afstand hun vuur op den vijand te brengen. Doch er zijn grenzen. Wanneer het rendement van het vuur bij het verder naar voren gaan niet vergroot of het gevaar voor ver nietiging in verhouding tot het rendement te groot wordt, is hef noodeloos. Alen vergroot de kans vernietigd te worden zonder evenredig voordeel te hebben opgebracht. De bat. cmdt. moet in deze omstandigheden geen zw. mitrs. in voorste lijn plaatsen of uit handen geven. Hij bedenke dat de zw. mitrs. een geweldig afwerend vermogen bezitten, die met een kleine dekking aan infanterie hem een voldoende veilig gevoel kunnen geven, terwijl bijna alles wat hij heeft om de beslissing vecht. Zou hij de zw. mitrs. ook nog uit handen geven, dan zou een tegenslag de meest funeste gevolgen hebben. Zij zouden misschien zoodanig in het gevecht der voor ste lijn betrokken worden, dat ze weinig of geen rendement zouden opbrengen. Wanneer niettegenstaande den inzet van alle infanterie, van de afdeeling lichte automatische wapens in handen van den bat. cmdt. den steun van de zw. mitrs. zooals is aangegeven, den vijand niet te verdrijven is, dan zal men steun van nevenafdee- lingen of verhoogde artilleriesteun noodig hebben, om weer 642

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 26