G.V.i. Voorts is het een gebiedende eisch: art. 33. a_ (jat er eenheid van opvatting bestaat omtrent de grondbeginselen, welke het optreden der eigen troepen beheerschen. Deze beginselen zijn neergelegd in de re glementen en voorschriften. b. dat door de bevelvoering het gemeenschappelijk doel van den strijd, en daar naast de bijzondere taak van elk onderdeel, voldoende duidelijk worden aangegeven; c dat alle aanvoerders op het goede oogenblik bekend zijn met den toestand bij de afdeelingen van het eigen leger, met welke zij in onmiddellijk verband moeten handelen. De samenwerking meer in het bijzondere verbindingsdienst. Een goede samenwerking vordert, dat de samenwerken- den, i. c. de infanterie en" de haar steunende artillerie, in nauwe en voortdurende verbinding met elkaar zijn. En hiermede komen we vanzelf op een onmisbaren factor in het zoo moeilijke probleem der samenwerking n. I. de verbindingsdienst. Hoewel thans nog in status nascens verkeerende, is net te verwachten, dat ook in ons leger deze dienst meer geor ganiseerd zal worden. Een beknopte bespreking van den verbindingsdienst, zoo als die zou kunnen werken, volge dan hieronder. A T.V. De verbinding tusschen bevelvoerenden komt tot stand: 20 (l) a. door ordonnansen (te paard, per rijwiel, motorrijwiel, voertuig, automobiel en desnoods te voet); b. electrische of optische verbindingen; c. vliegtuigen d postduiven (snelheid 50 a 60 K. M. per uur). Onze voorschriften spreken niet van berichthonden, die, zooals in het I. M. T. 1929 No 1 werd aangetoond, een belangrijk en zelfs soms het eenigste verbindingsmiddel, waarover kan beschikt worden, kunnen vormen. Zou door een organisatie, waarbij rashonden van particulieren wor den geregistreerd en aan kynologische vereenigingen sub sidies worden verleend, niet iets te bereiken zijn? (Zie A. S. M. 1928 No 8). Ook door mondeling overleg tusschen bevelvoerenden en door detacheering van berichtofficieren moet bij de samenwerking tusschen infanterie en artillerie de verbinding verkregen en onderhouden worden. Hierop zal straks nader worden teruggekomen. We zullen nu de verbindingsmiddelen ad. o en c, ais zijnde de meest belangrijke in dit verband aan een nadere bespreking onderwerpen. ad b. Bij den aanleg van verbindingen hebben wij de keuze uit tweeërlei systeem: 646

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 30