Dit laatste net zou kunnen genoemd worden„het Artillerie net" (Wellicht ten overvloede wordt er op ge wezen dat de verbindingsdienst bij de artillerie reeds goed is geregeld). Het beschikbaar houden bij elke verbindingsafdeeling van eene reserve aan personeel en materieel is noodzakelijk ter aanvulling van vernielde verbindingen en ten behoeve van den aanleg van nieuwe, welke bij wijziging van den tactischen toestand noodig worden. A.T.V. Daarom moet bij den eersten aanleg van electrische art. 24 verbindingen zuinigheid worden betracht, teneinde ook (i) later nog over personeel en materieel te kunnen beschikken, Steeds moeten voorzieningen voor het geval van storing worden voorbereid of getroffen. Belangrijke verbindingen dienen door gebruik van meer dan één verbindingsmiddel meervoudig te worden verzekerd b.v. electrische en opti sche, of een dubbele verbinding. Indien mogelijk en zulks zal meestal het geval kunnen zijn moet worden gebruik gemaakt van reeds bestaande verbindingen of aanwezige verbindingsmiddelen, zooals o a. Gouvernements of particuliere telegraaf- en telefoon leidingen. Bij vredesoefeningen is dit laatste in het alge meen natuurlijk niet mogelijk. ad c. Vliegtuigen. Verbindingsvliegtuigen zijn noodig voor het tot stand brengen van de verbinding van ver achterwaarts gelegen commandoposten met de voorste troepen, vooral tijdens momenten van hevige gevechtsactie. Gedurende het hoogtepunt van den strijd vormt de verbindingsvlieger dikwijls het eenige betrouwbare middel, dat de gevechtsleiding kan inzetten om op de hoogte te blijven van den eigen toestand. Hier te lande zou rekening moeten worden gehouden met de noodzakelijkheid om bij ernstige gevechtswerk zaamheid per divisie minstens één verbindingsvliegtuig in de lucht te hebben. Het aantal verbindingsvliegtuigen per divisie aanwezig zou in verband met het laatste op vier te stellen zijn. Naast de hierboven beschreven taak ware den verbin- dinsvlieger te belasten met: a. verkenningen kort vóór het eigen front en wel ten behoeve van de voorste troepen b. het snel overbrengen van belangrijke berichten of bevelen. Voor de verbinding met den verbindingsvlieger moet de infanterie toegerust zijn met:

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32