wel het ontketenen van uitwerkingsvuur op deze (bewakings opdrachten). De verbinding van de waarnemingsvliegtuigen met de bevelvoerenden der artillerie geschiedt via het L. W. S. (Luchtwaarnemingsstation). Bij het gevecht wordt bij elk regiment en elke afdeeling artillerie een L. W. S. opgericht. Bevindt de betreffende bevelvoerende zich niet in de nabijheid van het L. W. S, dan wordt hij middels telefoon-leiding daarmede verbonden. Als verbindingsmiddelen worden gebruikt van het vliegtuig uit: a. radio b. lichtkogels, van verschillende kleuren, afgevuurd uit licht-pistolen c. berichtkokers die met de hand afgeworpen worden een zich in den koker bevindende rookmaker duidt de plaats van neerkomen aan d. postduiven, die met de hand uitgeworpen worden, van het L. W. S. uit: a. seinlappen, zijnde een U-lap en de daarbij behoorende nummerlappen, welke laatste dienen voor het uitleggen van het oproepnummer der vliegtuigen b. radio c. berichtkokers, die zoo aan een stellage opgehangen zijn dat ze door het vliegtuig middels een aan een touw hangend anker kunnen opgepikt wordenhiertoe wordt bij elk L. W. S. een daartoe geschikt terrein aangewezen (berichtkokerterrein). Het vermogen der artillerie. En nu, wat kan de artillerie presteeren, wat mag de infanterie van haar verwachten? Deze vraag wordt in dit verband ter sprake gebracht omdat in den wereldoorlog men de artillerie zoo vaak heeft verweten de infanterie in den steek te hebben gela ten, terwijl laat dit hier dadelijk gezegd zijn achteraf bleek, dat deze verwijten in de meeste gevallen geheel onverdiend waren. Toch had men in dien stellingoorlog een aan het vol maakte grenzend overzicht van den toestand aan beide zijden men beschikte over een geperfectionneerde verbin dingsdienst, kortom, alle factoren om een innige samen werking te verzekeren waren aanwezig. Wanneer men de literatuur nagaat betreffende de gevallen, waarbij de samenwerking van de infanterie met de artil lerie faalde, dan springen voornamelijk de volgende hoofdoorzaken hiervan in het oog

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 36