Ie. het geven van verkeerd of onvolledige inlichtingen, van de inf. aan de art. tijdens het gevecht; 2e het uitblijven van berichten van de inf. ten behoeve van de art., voornamelijk ten gevolge van stoornissen in den verbindingsdienst 3e. een overmaat van verzoeken om steun, waaraan de beschikbare artillerie met den besten wil ter wereld niet kon voldoen. 4e. het geen of weinig begrip hebben van den tijd, die de artillerie noodig heeft om aan een bepaald verzoek van de infanterie gevolg te geven. Omtrent het sub. Ie vermelde zal bij de bespreking van den aanval nader uitleg worden gegevende verbindings dienst werd in het voorgaande besproken. Het onder 3e en 4e genoemde verschijnsel doet zich ook nu nog voor bij onze oefeningen en is een uitvloeisel van het feit, dat de infanterie in het algemeen nog niet geheel op de hoogte is van de capaciteiten onzer artil lerie. Men stelt dikwijls eischen waaraan zelfs niet eens kan worden tegemoetgekomen. In het volgende zal aan de hand van onze voorschriften worden aangetoond, wat de artillerie voor ons kan pres- teeren, wanneer steun is toegezegd. Afstanden. O. V. Het geschut der mobiele artillerie bestaat uit het. veld- Mob.A. geschut (7.5 c.M. Veld) ingedeeld zoowel bij de veldals art. 1 bij de motorartillerie en het berggeschut (7.5 c.M. Bg) art. 2 7.5 c.M. Vd. ingedeeld bij de veldartillerie. De grootste dracht met G. K. is 6000 M.echter neemt het nuttig effect op afstanden grooter dan 4000 M. snel af door het verminderen van dieptewerking en eindsnelheid. De grootste dracht met G. is 6900 M., echter wordt de spreiding op afstanden grooter dan 3000 M. zóó groot, dat een juistheidsvuur met Gn. op smalle en lage doelen slechts tot op dien afstand met goede kans op succes kan worden uitgevoerd, art. 3 7.5 c.M. Vd. ingedeeld bij de motorartillerie. Hier geldt voor G. K.- vuur hetzelfde als voor de veld artillerie. De grootste dracht met G. is eveneens 6900 M., doch bij dit geschut is dezelfde G. ingedeeld als bij het berg geschut. Wanneer de z. g. zeer gevoelige buis op S. W. (snelle werking) is gesteld, kan nog goede uitwerking op levende doelen tot op dien grootsten afstand worden verkregen, art. 4 7.5 c. M. Bg. Bij dit geschut zijn drie ladingen, waardoor het mogelijk 653

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 37