G- V. a Voorts kan het oppervlak, dat door de scherven van een art 24* verschoten met een snelwerkende buis, wordt over- dekt, worden gesteld op 75 M2 voor Gn. van klein kaliber, 200 M2 voor Gn. van middelbaar kaliber. Een G.K. heeft gemiddeld een breedtewerking van 20 M. en een dieptewerking van 250 tot 100 M. v-s^- Om de gedachte te bepalen volgen hieronder eenige art. 23 gegevens omtrent de hoeveelheden munitie, noodig bij de infanterie-batterijen voor het bereiken van de daarbij aan gegeven uitwerking a. Ongedekte of onvoldoend gedekte levende doelen voor vernietiging voor storing b. Zeer kleine doelen, als afzonderlijke mitrail leurs enz. voor vernie ling c. Afsluitingsvuur voor voldoend dichte afsluiting 120 schoten van klein kali ber of 80 schoten van middelbaar kaliber per ha., af te geven binnen 3 tot 5 minuten. 150 schoten per ha. per uur. 50 a 100 schoten in juist- heidsvuur, na inschieten. 3 schoten van klein of 2 schoten van middelbaar ka liber per 25 M. en per minuut. Deze dichtheid kan bij een tijdsduur van hoogstens 5 minuten door een snelvuur batterij worden bereikt op een strook van 200 M. breedte. In den aanvang van bovenbehandelde gedeelte van dit artikel werd reeds naar voren gebracht, dat in het alge meen, en wij merken dit ook vaak bij onze oefeningen, de infanterie nog zoo weinig begrip heeft van de tijden, die de artillerie aan voorbereiding noodig heeft om aan een gestelde taak of een gedaan verzoek te kunnen voldoen. Het zou kwalijk te doen zijn, hiervoor een voor alle gevallen bruikbaar overzicht te geven. In het volgende zullen eenige algemeen geldende gegevens worden ver strekt, doch het kan der infanterie m. i. niet genoeg aan bevolen worden om toch van tijd tot tijd eens een oefening van de artillerie in het terrein als toeschouwers mede te maken. Ik meen als zeker te kunnen zeggen, dat men van artilleristische zijde deze belangstelling zeer op prijs zal 655

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 39