De artillerie wordt in dit geval tot den afmarsch gereed gehouden inde nabijheid van de vermoedelijke stelling (en). ad d. De artillerie komt in verzamelopstelling, indien zij gereed moet zijn om in gevecht te worden gebracht, terwijl omtrent haar gebruik of vermoedelijk gebruik nog geen beslissing is genomen, dan wel dat daarvoor voor- loopig nog geene voorbereidende maatregelen mogelijk zijn. De samenwerking bij den aanval. Behalve hetgeen in het voorgaande terloops hieromtrent werd vermeld, geldt hiervoor het volgende. O- V. Bij den aanval zal de artillerie in den aanvang bescher- ^artb'36 me moeten optreden door het le gevechtsechelon te steunen bij het innemen der eerste gevechtsopstelling en het dekken van de ontplooiing der hoofdmachthiervoor zal gewoonlijk slechts een gedeelte van de artillerie noo- dig zijn. Meermalen zal er dan tevens gelegenheid zijn door vuur op groote. afstanden de ontplooiing der vijandelijke strijd krachten te belemmeren. Zoodra de groepering der aanvalskrachten tot stand is gekomen, behoort er artillerie gereed te staan om zoowel de rechtstreeks aanvallende infanterie, als die welke een beveiligende en (of) steunende taak heeft, te kunnen ter zijde staan. O-V. Want slechts reeds in stelling staande artillerie is in staat ^r°bj5A andere troepen onmiddellijk steun te verleenen en partij r'te trekken van de fouten van een onvoorzichtigen tegen stander. Daarom moet de taak steeds zoo vroegtijdig mogelijk worden vastgesteld en moeten de stellingen zóó tijdig zijn ingenomen, als de omstandigheden gedoogen. G.V.l. Moet het~terreinwinnen der infanterie door vuur worden ar/n4 gesteund, dan geschiedt dit in beginsel zoo lang mogelijk door de artillerie. G. V. „Het is niet wel mogelijk te bepalen, wanneer het eigen 'artillerievuur bij het schieten over eigen infanterie gevaar voor haar gaat opleveren, aangezien dit van verschillende factoren (schok- of tijdvuur, schootsafstand, gesteldheid van het terrein, mate van dekking der eigen infanterie, hoek tusschen schootsrichting en front der eigen troepen) afhankelijk is. Om de gedachte te bepalen moet in horizontaal terrein en bij loodrecht schieten over eigen troepen en vurende op afstanden boven 2500 M. het eindpunt van de baan, ongeveer 300 M. van die troepen zijn verwijderd." 663

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 47