Nederland met voortvarendheid de reorganisatie van de weer macht ter hand. En toen de Conferentie van Londen ten slotte voor den vrede tusschen Nederland en België met voorwaarden voor den dag kwam, waarbij onze belangen in het gedrang kwa men en bovendien Koning Leopold 1 bij zijn intrede de belofte deed het duurzaam bezit te zullen verzekeren van Limburg, alzoo van een deel van Nederlandsch grondgebied, greep de Koning naar de wapens. Den 29en Juli 1831 werd de Kroonprins be noemd tot Opperbevelhebber van de krijgsmacht welke in 3 Co lonnes België zou binnenrukken met het vooropgezet plan door middel van de strategische doorbreking het Belgische Maas- en Scheldeleger te scheiden en vervolgens afzonderlijk te verslaan. Hierbij vormden de Grenadiers en Jagers met de Jagers van van Dam, de Groninger en Franekerstudenten, de 5e Afdeeling in fanterie en 4 bataljons schutterij de rechter colonne. In den bekenden veldtocht van 2 tot 12 Augustus, datum waarop Leuven werd bezet, hebben vooral de Jagers zich bijzonder onderschei den. f. Ingevolge een met de inmiddels opgerukte Franschen getroiten regeling, werd op 14 Augustus de terugtocht ondernomen en bereikten de Grenadiers en Jagers 19 Augustus weer den vader- landschen bodem. De Afdeeling Grenadiers bleef tot 1835 in Brabant, nadat reeds in 1833 met de demobilisatie van het leger was begonnen. Elk jaar werd nu kamp betrokken bij Rijen; hier moesten op last van den lateren Koning Willem II diens Zonen Willem (later Koning Willem III) en de vroeg gestorven Prins Alexander als luitenant onderscheidelijk dienst doen bij de le Compagnie van het Ie en de le Compagnie van het 11e Bataljon Grenadiers en er later zelfs als Compagnies- en Korpscomman dant optreden. De Jagers bleven in Brabantde Grenadiers keerden 1 Decem ber 1835 naar den Haag terug. Toen door de Mogendheden ten slotte een verdrag van schei ding was vastgesteld, dat zoo weinig in den smaak der Belgen viel dat zij zelfs voornemens waren een inval in Noord-Brabant te doen, werd op last van de Regeering onder den Hertog van Saxen-Weimar een troepenmacht in Brabant samengetrokken, waarbij ook de Grenadiers werden ingedeeld versterkt met een Bataljon Jagers en de 8e Afdeeling infanterie vormden de Gre nadiers de le Brigade onder den Erfprins (later Koning Willem III) De Regeering had de lichtingen 1832 en 1833 opgeroepen, maar doordat 19 April 1839 uiteindelijk het verdrag met Belgie tot stand kwam, werden de troepen weer ontbonden en keerden de Grenadiers 15 Juni 1839 naar den Haag terug. Het Ie en lie Bataljon Jagers bleven voorloopig te Tilburg en Breda, waarvan het le Bataljon Jagers echter reeds 30 Augustus 1839 naar den Haag terugging. Voortaan zouden de Jagers elkaar telken jare in Brabant aflossen. 620

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 4